rozmiar czcionki: A | A | A

Dzień Ratownictwa Medycznego w Jeleniej Górze

28.09.2018 15:44 15:44

W piątek 28 września marszałek Cezary Przybylski wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Ratownictwa Medycznego w Jeleniej Górze, podczas których wręczył odznaki honorowe szczególnie zasłużonym pracownikom za wybitne osiągnięcia dla systemu opieki zdrowotnej oraz profesjonalne podejście do pracy na rzecz zdrowia pacjentów.

Dzień Ratownictwa Medycznego przypada na 13 dzień października - to uhonorowanie pracy ratowników medycznych. W Polsce po raz pierwszy święto było obchodzone 13.10.2006. (zostało powołane Ustawą z dn. 8.09. 2006 o Państwowym Ratownictwie Medycznym).


Patronem święta jest błogosławiony Gerard Tonque, znany również jako Gérard de Martigues (ur. ok. 1040, zm. 3 września 1120) – założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Medycyna ratunkowa jest podstawową specjalizacją medyczną, mającą zastosowanie w szpitalnych oddziałach ratunkowych, na miejscu wypadku i we wszystkich przypadkach nagłych zachorowań. Skupia się na diagnostyce i leczeniu urazów wymagających natychmiastowej pomocy. Zakres - pomoc medyczna, stabilizacja podstawowych funkcji życiowych, przekazanie poszkodowanego do odpowiedniego oddziału (działanie na etapie przedszpitalnym i szpitalnym). Ratownicy medyczni nie prowadzą długoterminowej opieki, to lekarze medycyny ratunkowej i pozostały personel pogotowia ratunkowego podejmuje działania mające wpływ na długoterminowe rokowanie chorego.