rozmiar czcionki: A | A | A

Dolny Śląsk 2020+

25.09.2019 14:37 14:37

O tym, jakie wyzwania stoją przed Dolnym Śląskiem i co zrobić, aby utrzymał swoje dotychczasowe, wysokie tempo rozwoju dyskutowali podczas konferencji „Dolny Śląsk 2020+” przedstawiciele rządu, samorządów lokalnych, środowisk naukowych i przedsiębiorcy. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy wicemarszałka Marcina Gwoździa.

Konferencja odbyła się w sercu Kotliny Kłodzkiej i zgromadziła ponad 100 uczestników. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Spotkanie było okazją do dyskusji o szansach rozwojowych Dolnego Śląska, kierunkach rozwoju obszarów wiejskich i wyzwaniach stojących przed polityką innowacyjną w regionie.


- Chcemy podkreślić znaczenie mniejszych miejscowości w budowaniu równomiernego rozwoju gospodarczego naszego regionu. Dolny Śląsk to nie tylko Wrocław, czy subregion legnicko-głogowski, które rozwijają się w bardzo szybkim tempie. Nasze województwo możemy podzielić na dwa rejony: bogatą północ, doskonale radzącą sobie z inwestycjami i ze wzrostem gospodarczym oraz nieco biedniejsze, za to z dużym potencjałem, południe, czyli Sudety - mówił podczas spotkania wicemarszałek Marcin Gwóźdź.


Uczestnicy spotkania mieli możliwość wysłuchania dyskusji wielu ekspertów. W panelach dyskusyjnych uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Europejskiej, Politechniki Wrocławskiej, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, PKO Banku Polskiego, Sejmiku Dolnośląskiego, Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, Centrum Doradztwa Rolniczego, Dolnośląskiej Zielonej Doliny DOZEDO Sp. z o. o. oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.


W pierwszym panelu poruszono zagadnienia dotyczące priorytetowych kierunków oraz perspektyw wsparcia rozwoju Dolnego Śląska obecnie i po roku 2020, dysproporcji rozwojowych w województwie dolnośląskim, szans i zagrożeń rozwojowych regionu po 2020 roku, a także obszarów i branż, które powinny zostać wzmocnione.


Drugi panel koncentrował się na wyzwaniach polityki innowacyjnej. Podczas panelu podjęta została dyskusja na temat możliwości animacji działalności B+R poza obszarami koncentracji  infrastruktury badawczej i naukowej, działań wspierających współpracę biznesu i nauki w mniejszych ośrodkach oraz promocji przedsiębiorczości i innowacji.


W trakcie trzeciego panelu poruszono tematy związane z innowacyjnością polskiego rolnictwa, realizacją założeń środowiskowych Unii Europejskiej oraz kluczowymi kierunkami realizacji przyszłej perspektywy finansowej. Omówione zostały także cele, innowacyjnego na skalę Polski, Programu „Dolny Śląsk Zielona Dolina Żywności i Zdrowia”.