rozmiar czcionki: A | A | A

Apel do Posłów, Senatorów oraz Prezydenta RP w sprawie odrzucenia planowanych zmian w funkcjonowaniu Regionalnych Izb Obrachunkowych

22.06.2017 15:55 15:55

Liderzy Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego, marszałek Cezary Przybylski, członek zarządu województwa Jerzy Michalak oraz prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz podpisali Apel Apel do Posłów, Senatorów oraz Prezydenta RP w sprawie odrzucenia planowanych zmian w funkcjonowaniu Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Przywrócenie samorządów i decentralizacja całkowicie zmieniły nasz kraj. O lokalnych sprawach przestali decydować urzędnicy w Warszawie, ale wybierani w wyborach reprezentanci naszych wspólnot. Dzięki temu miasta i wsie uzyskały prawdziwych gospodarzy. Ogromny sukces samorządów niestety nie podoba się obecnej władzy, która patrząc z perspektywy gabinetów rządowych za wszelką cenę próbuje wrócić do dawnego modelu centralnego sterowania.


Od ostatnich wyborów obserwujemy niepokojącą tendencję do przypisywania władzy centralnej coraz to nowych kompetencji i jednoczesnego ograniczania możliwości decydowania o wielu lokalnych sprawach na poziomie lokalnym. Władza nie ma zaufania do swoich obywateli i z niewiadomych przyczyn uznaje, że o naszych potrzebach wie więcej od nas. Systematycznie zabierane są też kompetencje samorządom. A kiedy nie udaje się ich ograniczyć wprost, rząd próbuje swój cel osiągnąć poprzez pozornie niegroźne zmiany w prawie, które jednak mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania samorządu.


Z taką sytuacją mamy do czynienia dzisiaj. Rząd zmienia przepisy o izbach obrachunkowych. Upolitycznia je i daje im możliwość swobodnego ingerowania w bieżącą działalność samorządów. W efekcie wybrani w wyborach wójtowie i burmistrzowie, radni i starostowie, będą mieli mniej do powiedzenia niż oddelegowani do ich kontroli urzędnicy rządowi. W ten sposób tylnymi drzwiami rząd dokonuje zmiany ustroju w Polsce. Niezgodnie z konstytucją. Niezgodnie z interesem Polski i Polaków. Stanowczo protestujemy i apelujemy do Prezydenta RP, Senatu i Sejmu o powstrzymanie tego procesu.