rozmiar czcionki: A | A | A

15 lat programu zatrudnienia wspomaganego we Wrocławiu

22.11.2016 13:25 13:25

15-leciu wrocławskiego programu zatrudniania wspomaganego "Trener" poświęcone było uroczyste seminarium, które odbyło się w poniedziałek 21 listopada w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia. W obchodach wzięli udział reprezentujący urząd marszałkowski Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych oraz Bogusława Kulińska, z-ca dyrektora Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie zorganizował Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, pionier tej formy aktywizacji zawodowej we Wrocławiu.

W uroczystości wzięli udział trenerzy, przedstawiciele firm zatrudniających niepełnosprawnych oraz same osoby z niepełnosprawnością. W Sali Sesyjnej pojawili się także reprezentanci samorządów.


- W naszym urzędzie pracuje kilka osób z niepełnosprawnością, które zatrudnione były w ramach programu zatrudniania wspomaganego. Co ważne, są one oddanymi i świetnie wywiązującymi się ze swoich obowiązków pracownikami. Warto, aby tę ideę wdrożyły także inne samorządy w naszym województwie. To korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i zatrudnionych osób niepełnosprawnych oraz ich najbliższego otoczenia - powiedział Paweł Parus.

- Praca w urzędzie daje mi nie tylko pieniądze, ale także radość z przebywania w towarzystwie ludzi. Dzięki tej pracy mogę realizować marzenia, czyli podróżować - powiedziała podczas swojego wystąpienia Anna Baranowska, zatrudniona w Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych cztery lata temu właśnie w ramach projektu zatrudnienia wspomaganego.

Celem działań podejmowanych w programie zatrudnienia wspomaganego jest zwiększenie udziału w życiu społecznym i zawodowym oraz wsparcie w utrzymaniu pracy przez osoby z niepełnosprawnością. Istotę tego programu stanowi trwałe zatrudnianie osoby niepełnosprawnej, która otrzymuje wsparcie trenera pracy w opanowaniu niezbędnych umiejętności do wykonywania zadań i obowiązków zawodowych. Zatrudnienie wspomagane różni się tym od innych modeli aktywizacji zawodowej, że umożliwia dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych predyspozycji i preferencji, doprowadza wprost do zatrudnienia, zapewnia szkolenie w trakcie wykonywania pracy i wspomaga danego pracownika tak długo, jak jest to konieczne.

Podczas seminarium wiele ciepłych słów padło pod adresem Małgorzaty Gorący - wiceprezesa Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych i prezesa Stowarzyszenia "Ostoja". To postać szczególnie zasłużona w procesie rozwoju wrocławskiego programu zatrudniania wspomaganego.

Foto: Ni-Fo i Adam Hawałej