rozmiar czcionki: A | A | A

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

14.11.2018 12:01 12:01

Biel i czerwień dominowały w niedzielę na ulicach Wrocławia oraz całego Dolnego Śląska. 11 listopada niezwykle uroczyście świętowano 100 lat niepodległości Polski. W uroczystościach zorganizowanych na placu przed Narodowym Forum Muzyki wziął udział Marszałek Cezary Przybylski.

Wrocławskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza św. za Ojczyznę celebrowana w Bazylice p.w. Św. Elżbiety. Po niej, w odświętnym pochodzie na plac przed NFM w towarzystwie żołnierzy oraz postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego przeszli gospodarze województwa i miasta oraz mieszkańcy. Wśród zebranych byli także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, wyższych uczelni i szkół, samorządowcy oraz posłowie.  


W swoim wystąpieniu, zwracając się do wszystkich zgromadzonych marszałek Cezary Przybylski mówił m.in.: „pamiętamy i pamiętać będziemy o tych tysiącach Polaków, którzy mimo zniewolenia i poniżenia, poświęcili się w walce o wolność. Do końca. Ich postawa wciąż jest dla nas wzorem i nauką, jak trwać w obronie najcenniejszych wartości.” Marszałek podkreślał również, że „jesteśmy obywatelami jednego kraju, z urodzenia lub wyboru. Łączy nas historia, łączy nas kultura, łączy nas tradycja. Choć każdy z nas jest inny i różnie wyrażamy swój patriotyzm, to wszystkim Nam życzę byśmy nie poddawali się pokusie wyniszczających podziałów.”


Podczas uroczystości wspólnie odśpiewano hymn narodowy. Odbyła również uroczysta defilada, a na zakończenie wszyscy zebrani na placu przed Narodowym Forum Muzyki śpiewali pieśni patriotyczne, by w ten sposób zamanifestować to wyjątkowe i radosne święto jedności wszystkich Polaków.