rozmiar czcionki: A | A | A

Superpociąg na dolnośląskich torach

12.07.2018 12:31

Nowoczesny design oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa podróży. Tak po gruntownej modernizacji przez Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” prezentuje się elektryczny zespół trakcyjny ED72.

Nowy pociąg będzie służył pasażerom POLREGIO w województwie dolnośląskim. Pojazd trafił do Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych. Województwo dolnośląskie to kolejne po województwie opolskim i łódzkim, do którego trafia zmodernizowany ED72. Ten elektryczny zespół trakcyjny został poddany gruntownej modernizacji. Dzięki temu może pomieścić blisko 500 pasażerów, w tym 221 na miejscach siedzących, wyposażony jest m.in. w nowoczesny napęd, klimatyzację, wygodne fotele, jak również systemy informacji pasażerskiej i monitoringu znacząco poprawią komfort i bezpieczeństwo podróżnych oraz obsługi. Posiada szereg udogodnień dla pasażerów, m.in. innowacyjne ładowarki indukcyjne w stolikach, klimatyzację oraz nowoczesne toalety przygotowane również dla osób niepełnosprawnych i opiekunów z niemowlętami. Dla bezpieczeństwa podróżnych pojazdy zostały wyposażone w automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED), czyli skomputeryzowane urządzenia, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzą osoby przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.Dolny Śląsk jest zdecydowanym liderem w kraju jeśli chodzi o przyrost liczby pasażerów korzystających z kolei. Nie byłoby tego bez oferty przewozowej, którą staramy się z każdym kolejnym rozkładem jazdy poprawiać i dostosowywać do potrzeb mieszkańców oraz bez nowoczesnego taboru naszych przewoźników: Kolei Dolnośląskich i POLREGIO. Ten przekazany dziś Dolnoślązakom nowoczesny skład to kolejny ważny krok w rozwoju kolei i transportu publicznego w naszym województwie – zaznacza Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.


Pojazd zyskał również nowy design poprzez budowę nowoczesnego, aerodynamicznego czoła z szybą panoramiczną. W ED72, oprócz udoskonalonej przestrzeni dla podróżnych z dużym bagażem, dostępne są również stojaki na rowery, gniazdka elektryczne, windy oraz podjazdy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. ED72 będą kursowały głównie na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole – Wrocław.
    

Do końca wakacji pojazd będzie obsługiwał odcinek Wrocław – Lubliniec, a z początkiem roku szkolnego planujemy obsługę odcinka Wrocław – Głogów, gdzie w ostatnim czasie notujemy znaczny wzrost liczby podróżnych – mówi Marzena Karoń, Dyrektor Oddziału Dolnośląskiego Przewozów Regionalnych.


 
***
Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO, powstały w 2001 r. Są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1800 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta prawie 80 mln pasażerów. Pociągi POLREGIO zatrzymują się na ponad 1800 stacjach. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi 27%. Większościowym akcjonariuszem Spółki jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. (50% i jeden udział).