rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie z przedstawicielami Zakładów Aktywności Zawodowej

27.02.2019 12:18

25 lutego z inicjatywy Marcina Krzyżanowskiego, wicemarszałka Dolnego Śląska odbyło się spotkanie przedstawicieli Zakładów Aktywności Zawodowej i organizacji aspirujących do założenia tego typu placówek z reprezentacją samorządu województwa dolnośląskiego.

Głównym celem tej inicjatywy była wymiana doświadczeń organizatorów ZAZ-ów oraz przedstawienie głównych problemów, z jakimi się borykają w codziennej pracy. Na spotkanie zaproszono także przedstawicieli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, którzy omówili zagadnienia związane z dofinansowaniem do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami (SODiR).


Uwag zaproszonych gości uważnie wysłuchali: wicemarszałek Marcin Krzyżanowski, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami Paweł Parus oraz Jerzy Komorowski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wraz z pracownikami Wydziału ds. Osób Niepełnosprawnych z Bogusławą Kulińska, zastępcą dyrektora na czele. W spotkaniu uczestniczyła także Aleksandra Kondracka, która mówiła o możliwości wsparcia finansowego działalności ZAZ-ów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego.


- Podczas spotkania uważnie wysłuchaliśmy postulatów, z jakimi zwrócili się do samorządu województwa dolnośląskiego organizatorzy Zakładów Aktywności Zawodowej. Okazuje się, że podobnie jak w innych obszarach dotyczących aktywizacji osób z niepełnosprawnościami zasadniczym problemem jest system orzecznictwa.  Sporo mówiono o regulacjach prawnych utrudniających funkcjonowanie ZAZ-ów. Podkreślano także dobrą współpracę samorządu z operatorami tych niezwykle ważnych instytucji. W moim odczuciu takie spotkania są bardzo potrzebne i z pewnością będą kontynuowane - podkreśla Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób z niepełnosprawnościami.


Na Dolnym Śląsku funkcjonuje obecnie 6 Zakładów Aktywności Zawodowej: w Wałbrzychu (2 zakłady), Świerzawie, Jeleniej Górze, Mikoszowie i we Wrocławiu. Placówki te zatrudniają w sumie niemal 300 osób z niepełnosprawnościami. Do tego grona chcą dołączyć wkrótce ośrodki w Dzierżoniowie, Oławie i  Szczytnej.