rozmiar czcionki: A | A | A

Spadochronowe Mistrzostwa Świata w Szymanowie

09.07.2018 12:30

Wicemarszałek Iwona Krawczyk uczestniczyła w 7. Mistrzostwach Świata w Canopy Piloting, które zostały rozegrane na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie.

Blisko 120 uczestników z ponad 30 krajów oddało w sumie 1500 skoków w Szymanowie. Średnio co minutę nad basenem z wodą lądował skoczek. Od 1 lipca trenowali na swoop pondzie (czyli specjalnym basenie nad którym wykonywane są lądowania). Mimo chmur, wiatru i przelotnych deszczów zawodnicy nie odpuszczali treningów. Podczas mistrzostw skoczków woził samolot P-750 XSTOL, który na pokład zabierał do 17 skoczków. Szerokie drzwi z roletą i poręcze sprawiają, że ten samolot doskonale sprawdził się w skydivingu. By oderwać się od ziemi potrzeba mniej niż 300 metrów pasa startowego. Turbośmigłowy silnik sprawia, że wejście na wysokość 4000 metrów zajmuje mu niecałe 15 minut.


Ceremonia otwarcia odbyła się 3 lipca. Zaproszenie od Aeroklubu Wrocławskiego na Ceremonię Otwarcia przyjął Prezydent FAI, Frits Brink. Po odegraniu hymnów i podniesieniu flagi, na niebie rozpoczął się wyjątkowy spektakl. Specjalnie dla zawodników odbył się Air Show w wykonaniu Grupy Akrobacyjnej Żelazny.


Od 4 lipca (środa) do 6 lipca (piątek) w godzinach od 08:00 do 19:00 rozgrywane były konkurencje Mistrzostw Świata w Canopy Piloting, podczas których można było zobaczyć spektakularne, szybkie i niskie przeloty i lądowania z prędkością ponad 100 km/h. To był tydzień ekscytujących, lotniczych konkurencji. Skoczkowie zmierzyli się w konkurencjach: celność (Zone Accuracy), dystans (Drag Distance), prędkość (Carved Speed).


Canopy Piloting to całkiem nowy sport, ale zdecydowanie najbardziej spektakularna i zapierająca dech w piersiach dyscyplina spadochroniarska. Szybkie i niskie loty oraz akrobacja lotnicza nad swoop pondem (jedynym w Europie, zbudowanym specjalnie na to wydarzenie) sprawiło, że fani dosłownie poczuli podmuch wiatru od latających skoczków. Ta dyscyplina wymaga najwyższego poziomu umiejętności i doświadczenia w wielu federacjach narodowych, które wymagają minimalnego wymogu 500 skoków spadochronowych przed dopuszczeniem zawodnika do udziału w Mistrzostwach. To niezwykle widowiskowa i dynamiczna konkurencja, w której sędziowie oceniają najmniejsze detale. Ocenie podlegają celność, dystans i prędkość, a żeby to wszystko było jeszcze trudniejsze i jeszcze ciekawsze dla widzów, skoczkowie wykonali to nad swoop pondem czyli basenem z wodą.


7 lipca zostały rozegrane 1. Spadochronowe Mistrzostwa Świata we Freestylowym Canopy Piloting. Były to zawody historyczne, bo rozgrywane po raz pierwszy na świecie. Spadochroniarze zmierzyli się w konkurencji, która polega na wykonaniu jak najbardziej widowiskowych ewolucji podczas ślizgu nad wodą. Komentatorem był Regan Tetlow – znany na całym świecie prezenter sportów lotniczych, który komentował już m.in. The World Games, Swoop Freestyle i World Air Games.