rozmiar czcionki: A | A | A

Po raz trzeci rusza program "Bezpieczny Dolnoślązak"

16.10.2018 12:02

Dnia 11 października 2018 r. o godz. 12.00 w siedzibie Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu przy ul. Skarbowców 8a odbyła się konferencja inaugurująca Program Edukacyjny pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”.

Konferencję uroczyście otworzyła Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego – Ewa Mańkowska. Jest to trzecia edycja Programu Edukacyjnego pn. „Bezpieczny Dolnoślązak”, którego organizatorem jest Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Program skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół, przedszkoli publicznych i niepublicznych na terenie Dolnego Śląska.

Partnerami programu są m. in. Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu, Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze, Pogotowie Ratunkowe w Legnicy, Pogotowie Ratunkowe w Wałbrzychu, Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP, WORD we Wrocławiu, WORD w Legnicy, WORD w Wałbrzychu, Regionalny Oddział KRUS we Wrocławiu, Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS Commando, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka, Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Fundacja Edukacji Dla Bezpieczeństwa i Cyberbezpieczeństwa  i inni. Program został objęty patronatem medialnym TVP Wrocław oraz naukowym Zakładu Socjologii Edukacji Instytutu Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Celem Programu jest propagowanie działań, mających na celu podniesienie świadomości z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa, wśród uczniów z różnych poziomów edukacyjnych. Po zakończeniu Programu, dzieci i młodzież będą wyposażone w pakiet umiejętności, które pozwolą im na poruszanie się we współczesnym świecie, a także pozwolą odpowiednio reagować na niebezpieczeństwa i zagrożenia. Wartością dodaną będzie możliwość poznania specyfiki działania instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.Wśród proponowanych obszarów realizacji Programu znajdą się m. in. takie tematy jak: bezpieczny Internet, pierwsza pomoc, bezpieczeństwo na drodze, bezpieczny wypoczynek, problematyka oszustw domowych, zagrożenia bezpieczeństwa w sytuacjach niespodziewanych (pożar, powódź), ochrona danych osobowych, problematyka uzależnień, bezpieczne środowisko, terroryzm i elementy obronności. W tegorocznej edycji Programu, szczególny nacisk położony jest na tematykę cyberbezpieczeństwa. W obszarach tematycznych, realizowanych przez każdą placówkę, zostaną uwzględnione działania mające na celu podniesienie świadomości z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Dotychczasowo w programie wzięło udział blisko 25 000 uczniów z 93 placówek edukacyjnych. Ponadto należy zaznaczyć, że Bezpieczny Dolnoślązak to nie tylko edukacja w zakresie bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, ale również szeroko zakrojone działania służące poprawie bezpieczeństwa osób dorosłych i seniorów.