rozmiar czcionki: A | A | A

O innowacjach w biznesie

05.10.2018 11:08

„Proinnowacyjne otoczenie biznesu na Dolnym Śląsku. Jak odnieść strategiczny sukces” – pod takim hasłem odbyła się dziś współorganizowana przez Dolnośląską Instytucje Pośredniczącą i urząd marszałkowski konferencja. Wśród zaproszonych gości byli m.in. euro poseł Bogdan Zdrojewski, Renata Granowska - Dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej i Prof. Andrzej Lange – szef Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych. Samorząd województwa reprezentował marszałek Cezary Przybylski.

Podczas wystąpień oraz dyskusji panelowych rozmawiano o perspektywach i potencjale rozwoju przedsiębiorczości na Dolnym Śląsku. - Zarówno pod względem ogólnego poziomu rozwoju gospodarczego, mierzonego Produktem Krajowym Brutto na mieszkańca, jak i w różnych rankingach innowacyjności, zajmujemy miejsca ścisłej czołówce w kraju – mówił podczas spotkania marszałek Cezary Przybylski.

Szczególnie wysoko oceniane są zasoby ludzkie w naszym regionie, czyli odsetek osób z wyższym wykształceniem oraz odsetek zatrudnionych w sektorach średnich i wysokich technologii. Również zasoby intelektualne Dolnego Śląska, czyli ilość zgłaszanych i udzielanych patentów, są na bardzo dobrym poziomie.

Samorząd regionu od lat silnie wspiera inwestycje i inicjatywy, które tworzą zaplecze infrastrukturalne dla współpracy nauki z biznesem. W ten sposób powstają parki technologiczne, centra transferu wiedzy, czy inkubatory technologiczne. Wsparcie to pochodzi z różnych źródeł. Oprócz środków pochodzących z budżetu województwa mówimy tu o pieniądzach z Regionalnego Programu Operacyjnego, Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, czy inicjatywy JEREMIE.

Na polu innowacyjności Dolny Śląsk może pochwalić się licznymi sukcesami. W połowie września DFR Inwestycyjny, spółka córka podległego marszałkowi Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, podpisał umowę inwestycyjną z wrocławską firmą Bioavlee. Start-up pozyskał na ten cel 2 mln zł, a dzięki podpisanej umowie samorząd dołączy do grona jego akcjonariuszy. Bioavlee to spółka biotechnologiczna, twórca nowoczesnych urządzeń laboratoryjnych. Z innowacyjnych doświadczeń czerpie również m.in. branża kosmetyczna. Doskonałym przykładem mogą być  biodermokosmetyki opracowane na bazie właściwości komórek macierzystych z poroża jelenia. Kremy zawierające komórki macierzyste MIC-1 pobudzają procesy regeneracji skóry i odnowy uszkodzonych tkanek.