rozmiar czcionki: A | A | A

IV Dolnośląski Kongres samorządowy za nami

24.11.2017 14:57

Zakończył się IV Dolnośląski Kongres Samorządowy. Na zaproszenie Marszałka Województwa Cezarego Przybylskiego do Wrocławskiego Centrum Kongresowego licznie przybyli przedstawiciele samorządów, uczelni wyższych, organizacji pozarządowych oraz ruchów miejskich. Marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu Jerzy Michalak wzięli udział w panelach tematycznych.

 

Kongres otworzył marszałek województwa, który na wstępie podkreślił, że duża frekwencja świadczy o potrzebie prowadzenia otwartej i merytorycznej dyskusji na temat społeczeństwa obywatelskiego oraz roli samorządów w społeczeństwie obywatelskim.

Pierwszy panel „Ile polityki w samorządzie” zdominowany został przez najbardziej aktualny obecnie temat jakim są zmiany w ordynacji wyborczej. Samorządowcy wyrazili swoje obawy w kwestii zmian okręgów wyborczych, a co za tym idzie progu wyborczego, który premiować będzie jedno, dwa duże ugrupowania, nie dając szans przedstawicielom społeczności lokalnych, którzy nie są przedstawicielami partii politycznych. Marszałek Cezary Przybylski podczas panelu zaznaczył, że „Majstrowanie przy ordynacji wyborczej na ogół się mści, gdyż jest to działanie obliczone na krótki okres. W wyborach powinno głosować się osobę, a nie listę czy partię. Nie bójmy się przekazywać władzy jak najniżej, najbliżej społeczeństwa. To mieszkańcy m.in. Wrocławia, Kłodzka, Zgorzelca czy Góry powinni decydować o swoich małych ojczyznach, a nie osoby z Warszawy.”

Drugi panel „Rowerem Przez Dolny Śląsk” zgromadził osoby, które swój wolny czas spędzają na dwóch kołach. Dolny Śląsk jest rejonem gdzie znajduje się wiele tras rowerowych łączących ze sobą różne atrakcje turystyczne. W ramach powstającej Dolnośląskiej Trasy Rowerowej, której łączna długość to 150 kilometrów, pojechać będzie można, od Wrocławia do Milicza, śladem kolei wąskotorowej. Trasa ta powstaje dzięki współpracy dolnośląskich gmin:  Wrocławia, Trzebnicy, Prusic, Żmigrodu i Milicza przy wsparciu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

W ostatnim panelu dyskusyjnym pt. „Aktywny obywatel. Modele współpracy samorządu z mieszkańcami” uczestniczył Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego Jerzy Michalak. Paneliści podjęli dyskusje na temat budżetów obywatelskich, współpracy na linii urzędy –mieszkańcy oraz inicjatyw uchwałodawczych na różnych szczeblach samorządu. Jednakże, temat nowej ordynacji wyborczej, który w bezpośredni sposób dotknie obywateli podniesiony został również i w tym panelu. Członek zarządu Jerzy Michalak podkreślił, że zaproponowany przez partię rządzącą projekt nowej ustawy w największym stopniu uderzy właśnie w aktywność obywateli. Likwidacja w samorządzie wszystkiego co lokalne, oddolne i niepartyjne negatywnie przełoży się zaangażowanie obywateli w uczestnictwo w życiu politycznym i samorządowym. W dalszej części dyskusji dotyczącej budżetów obywatelskich,  Jerzy Michalak podkreślił, że Samorząd Województwa Dolnośląskiego poprzez programy grantowe wspiera oddolne działania mieszkańców regionu, które w swoim założeniu mają wzmacniać społeczności lokalne oraz budować społeczeństwo obywatelskie.