rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki

23.07.2018 15:02

Dolny Śląsk to najbogatszy w Polsce region pod względem liczby zabytków techniki. Chcąc pomóc w promocji tego niezwykłego dziedzictwa Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w porozumieniu z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska uruchomia projekt pn. Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki.

Uroczysta inauguracja mapy i podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska odbyła się dziś w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

− Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to projekt, który ma przybliżyć dziedzictwo przemysłowe nie tylko mieszkańcom naszego regionu, ale też turystom odwiedzającym Dolny Śląsk. Chcemy spopularyzować i promować dolnośląskie dziedzictwo przemysłowe poprzez oznaczenie wybranych obiektów specjalnymi tablicami informującymi o ich wyjątkowości – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Umieszczone na budynkach tablice, w trzech językach: po polsku, po angielsku i po niemiecku, informować będą przechodniów i turystów o historii i znaczeniu obiektu. Wszystkie one trafią też na internetową Dolnośląską Mapę Zabytków Techniki (www.mapazabytków.pl).

Na inaugurację mapy wybranych zostało siedem obiektów: Muzeum Kolejnictwa
w Jaworzynie Śląskiej, Młyn Papierniczy w Dusznikach Zdroju, Elektrownia Wodna Wrocław,  Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim, Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Centrum Nauki i Sztuki STARA KOPALNIA  w Wałbrzychu i Muzeum Motoryzacji TOPACZ.

Ale to dopiero początek i Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki systematycznie będzie powiększać się o kolejne budowle spełniające ściśle określone kryteria, wśród których najważniejszym jest autentyzm zachowanych miejsc. Kolejne obiekty pojawią się na mapie jeszcze w tym roku.