rozmiar czcionki: A | A | A

BEZPIECZNY JUNIOR – poznaliśmy zwycięzców konkursu

03.02.2020 11:59

W październiku ubiegłego roku samorząd województwa zainaugurował program Bezpieczny Junior. Akcja, której partnerami są również dolnośląska policja oraz TVP Wrocław, ma na celu popularyzowanie wśród młodzieży wiedzy na temat zagrożeń, jakie niesie ze sobą zażywanie narkotyków i dopalaczy. Dziś poznaliśmy laureatów konkursu ogłoszonego jesienią.

- Osoby zażywające narkotyki potrafią doskonale maskować zarówno posiadanie nielegalnych substancji, jak i swoje uzależnienie. Od tego, czy potrafimy w odpowiednim czasie wykryć zagrożenie zależy życie naszych najbliższych – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.


Podczas ubiegłorocznego spotkania zaprezentowane zostały narkotykowe walizki edukacyjne przeznaczone do profilaktyki i odpowiedniego przygotowania rodziców. Każda z nich zawiera przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków oraz substancje, które przypominają najbardziej popularne na polskim czarnym rynku środki odurzające. Każdy specyfik opatrzony jest szczegółowym opisem wyglądu i ceną, a także nazwami używanymi w młodzieżowym slangu. Z pomocą takiego narzędzia edukacja rodziców, pedagogów i opiekunów stanie się znacznie łatwiejsza i skuteczniejsza. Zakup tych walizek został sfinansowany z budżetu województwa dolnośląskiego.


Jesienią ubiegłego roku premierę miał również krótki film informacyjno-edukacyjny dotyczący zagrożeń wśród dzieci i młodzieży, wypływających z kontaktu z używkami, dopalaczami i narkotykami ,a także ogłoszony został konkurs na stworzenie tzw. MEMA profilaktycznego pod hasłem DOPALACZE – WYPALACZE.


Konkurs trwał od 15 października 2019r. do 25 stycznia tego roku i dedykowany był uczniom szkół ponadpodstawowych woj. Dolnośląskiego. Do Wydziału Prewencji KWP we Wrocławiu wpłynęło ponad 70 prac - 140 uczniów dolnośląskich szkół. Ostatecznie wyłoniono 3 zwycięzców, a 3 prace wyróżniono. Dziś poznaliśmy laureatów.


I miejsce:
Ewa i Kinga
Uczennice Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu
II miejsce:
Aneta i Klaudia
Uczennice Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu
III miejsce:
Martyna i Natalia
Uczennice Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich

Wyróżnione prace:
1.    Kacper i Jędrzej
Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Ząbkowicach Śląskich
2.    Klaudia i Magdalena
Uczennice Publicznej Szkoły Branżowej I stopnia im. Matki Teresy Potockiej we Wrocławiu
3.    Anna i Krzysztof
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół im. Władysława Reymonta w Obornikach Śląskich