rozmiar czcionki: A | A | A

365 Timing Economic Congress

15.10.2018 13:15

Strategiczne wyzwania dla polskiej gospodarki w wymiarze międzynarodowym, krajowym i regionalnym, także w perspektywie roku 2030, czas w zarządzaniu projektami inwestycyjnym, analityczne i impulsywne planowanie rozwoju MŚP i start-up to tylko kilka z tematów 365 Timing Economic Congress. Dwudniową konferencję, w której biorą udział naukowcy, przedsiębiorcy, ekonomiści i samorządowcy zorganizowały Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Dolnośląski Fundusz Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wziął w niej udział marszałek Cezary Przybylski.

Podczas jednego z paneli dyskusyjnych marszałek mówił m.in. o najważniejszych wyzwaniach strategicznych stojących przed Dolnym Śląskiem, czyli – o zahamowaniu rosnących zróżnicowań wewnątrz regionalnych, utrzymaniu konkurencyjności regionu dla inwestycji tworzących trwałe miejsca pracy oraz o wzroście jakości regionalnego kapitału ludzkiego i społecznego.

- Musimy wspierać działania na rzecz wzrostu kompetencji kadry nauczycielskiej i wzmocnienia systemu szkolnictwa zawodowego we współpracy z biznesem. Konieczne jest budowanie wzajemnego zaufania partnerów społeczno-gospodarczych oraz poczucia wspólnoty regionalnej poprzez współpracę w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Regionalnego Forum Terytorialnego czy Dolnośląskiej Rady Gospodarczej. Chcemy wspólnie z przedsiębiorcami i przedstawicielami nauki rozwiązywać istniejące problemy takie jak np. dostosowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb biznesu, ale także budowę Kolei Aglomeracyjnej czy eksploatacji i przetwórstwa surowców mineralnych w Sudetach, co pozwoliłoby stworzyć nowe miejsca pracy – mówił marszałek Cezary Przybylski.

Marszałek zwrócił również uwagę na konieczność promocji regionu, zwłaszcza marek regionalnych, do których niewątpliwie należy Wrocław, przyciąganie inwestorów w zakresie zaawansowanych technologii, czy wzrost innowacyjności rodzimych przedsiębiorstw min. dzięki optymalizacji kosztów energii z zastosowaniem OZE.

Cezary Przybylski Zaznaczył, że bardzo dobrze funkcjonują inkubatory przedsiębiorczości i technologii we Wrocławiu – jest wiele przykładów międzynarodowej ekspansji start-upów, szczególnie w technologiach informatycznych (m.in. gry komputerowe). Jednak niewystarczająco wykorzystujemy środki programów badawczo-rozwojowych Unii Europejskiej. Dlatego zarząd województwa podejmuje działania stymulujące. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego prawie ¼ środków przeznaczamy na wsparcie przedsiębiorstw i innowacji , wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym realizujem program rozwoju „Dolny Śląsk. Zielona Dolina Żywności i zdrowia”. Będzie także realizować wspólne przedsięwzięcie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) „Dolnośląska strefa technologii biomedycznych” (w sumie jest to wsparcie kwotą 100 mln zł na badania przemysłowe i prace rozwojowe w obszarze technologii biomedycznych).