rozmiar czcionki: A | A | A

LUBIĄŻ - POCYSTERSKI KOMPLEKS KLASZTORNY

Powiat: wołów
Gmina: Wołów

Położenie
Podróżując z Wrocławia w kierunku północno-zachodnim, po pokonaniu około 50 km dojeżdżamy do Lubiąża urokliwej miejscowości leżącej nad prawym brzegiem Odry. Wśród malowniczych pól, łąk i lasów, nad jedną z najstarszych przepraw rzecznych przez Odrę.

Rys historyczny
Najważniejszą datą w historii Lubiąża jest 16 sierpnia 1163 r., dzień przybycia cysterskich mnichów, sprowadzonych przez śląskiego księcia Bolesława Wysokiego z Turyngii. Około 1200 r. powstał pierwszy kościół, w którym pochowano Bolesława. Wtedy powstały również zabudowania klasztorne. W XIV w. biblioteka klasztorna posiadała już około 900 ksiąg i należała do największych w Europie. W kolejnych latach na klasztor napadali husyci i Szwedzi. Dochodziło do konfliktów na tle narodowościowym wewnątrz zakonu. Dopiero po wojnie trzydziestoletniej zaczął się złoty okres dla opactwa. Dokonano restauracji kościoła klasztornego, zbudowano szkołę, założono ogrody z fontannami. Prze ostatnie 40 lat XVII w. tworzył tutaj najznakomitszy malarz śląskiego baroku- Michał Łukasz Leopold Willmann. Można podziwiać także prace wybitnego rzeźbiarza Macieja Steinla. Dalsza rozbudowa i upiększanie opactwa trwały aż do 1810 r. W przejętym od zakonników obiekcie władze pruskie urządziły szpital- najpierw wojskowy a potem dla umysłowo chorych arystokratów. W czasie II wojny światowej mieściła się tu fabryka broni, pomieszczenia zostały zniszczone. Niezbadane do dziś podziemia, biegnące daleko poza zabudowania klasztorne stanowi obiekt zainteresowania poszukiwaczy tajemnic wojennych.

Współczesność
Obecnie obiekt jest udostępniony zwiedzającym. Od 1950 r. do dziś trwa ciągła konserwacja zabytku. Prace nadzoruje Fundacja Lubiąska finansowana również przez zagranicę. Opactwo cysterskie należy do zabytków klasy zerowej - ten imponujący obiekt jest dwa i pół razy większy od zamku na Wawelu i jest największym opactwem cysterskim w Europie.

Dojazd: Wrocław-Lubiąż; PKS, Trasa: Droga 94, Droga 338; 53,5 km

Kontakt
Klasztor cystersów w Lubiążu, pl. Klasztorny 3, 56-100 Lubiąż
tel. +48 71 3897166
Fundacja Lubiąż, ul. Borna 9, 50-204 Wrocław
tel. +48 71 3222129