rozmiar czcionki: A | A | A

KAMIENIEC ZĄBKOWICKI - POCYSTERSKI KOMPLEKS KLASZTORNY

Powiat: ząbkowicki
Gmina: Kamieniec Ząbkowicki

Położenie
Niezwykłe położenie Kamieńca Ząbkowickiego w południowo wschodniej części Dolnego Śląska, w pradolinie Nysy Kłodzkiej sprawia, że jest to teren o bardzo ciekawych walorach krajobrazowych. Bliskość gór, stawów, zbiorników zaporowych i dolina Nysy sprawiają, że jest to miejsce niezwykle urokliwe i tajemnicze.

Rys historyczny
Zanim w Kamieńcu osadzono cystersów był on siedzibą augustianów. W 1249 r. opat wrocławskich augustianów Wincenty na rzecz cystersów zrzekł się w imieniu swoim i całego konwentu wszelkich pretensji do klasztoru w Kamieńcu. Cystersi choć nie odegrali poważniejszej roli w pierwotnej kolonizacji terenów, uzyskany majątek potrafili jednak dobrze zagospodarować, zapewniając sobie w ten sposób źródło stałych dochodów. Cystersi przebywali w Kamieńcu do momentu likwidacji zakonu w 1810 r. przez Fryderyka Wilhelma III. Do dziś możemy podziwiać wspaniałą, potężną świątynię stojącą w towarzystwie zabudowań klasztornych.

Współczesność
Pocysterski kościół pełni dziś funkcję kościoła parafialnego pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego. W budynku opackim znajduje się dziś oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu. W reprezentacyjnej Sali apartamentów opata znajduje się na sklepieniu fresk z herbem opactwa i widokami klasztorów cysterskich w Kamieńcu, Lubiążu oraz Kościoła w Bardzie. W Sali narożnej - sztukaterie na sklepieniu.

Dojazd: Wrocław-Kamieniec Ząbkowicki; PKS, Trasa: Droga 5 (8, E67), Droga 8 (E67), Droga 382; 75,2 km

Kontakt
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego Kamieńcu Ząbkowickim
ul. Kolejowa 20, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki
tel. +48 74 8173130
Archiwum Państwowe, Plac Kościelny 4, 57-230 Kamieniec Ząbkowicki
tel. +48 74 8173540
e-mail: kamieniec@ap.wroc.pl
www.szlakcysterski.org/kamieniec.html