rozmiar czcionki: A | A | A

„Samotnia” - jedno z najstarszych schronisk w Polsce, położone jest nad brzegiem Małego Stawu, na wysokości 1195 m n.p.m. Uważane jest za najpiękniejsze schronisko w Karkonoszach. Budynek stoi na dnie polodowcowego kotła. Utrzymany jest w klimacie starej stylowej chaty, a pochodzi z końca XIX w. Samotnia słynie z przytulnej atmosfery, drewnianych wnętrz i domowej kuchni. Do dyspozycji gości jest 49 miejsc noclegowych.

Domek Myśliwski położony jest na wysokości 1140 m n.p.m. nieopodal schroniska Samotnia. Po II wojnie światowej przez wiele lat był studenckim schroniskiem turystycznym z bufetem i miejscami noclegowymi. Obecnie jest własnością Karkonoskiego Parku Narodowego i stanowi punkt edukacji ekologicznej.

Schronisko „Pod Łabskim Szczytem”, leży na wys. 1168 m n.p.m. na krawędzi Łabskiego Kotła. Pierwszy drewniany budynek powstał jako strażnica graniczna przed 1670 r. Później przebudowywano go i rozbudowywano wielokrotnie. Zmieniała się także funkcja obiektu. W zimie 1914 r. przebudowane 5 lat wcześniej schronisko spłonęło. Na jego miejscu powstało nowe. Bezpośrednio po wojnie obiekt nazwany „Piastem” przejęło PTTK. Obecnie w schronisku „Pod Łabskim Szczytem” znajduje się 56 miejsc noclegowych.

„Strzecha Akademicka” to schronisko położone na wysokości 1300 m n.p.m. pomiędzy dolinami Łomnicy i Złotego Potoku, przy rozległej łące górskiej. Jest to najstarsze schronisko w Karkonoszach. Pierwszy budynek postawiono tu w XVII wieku i służył prawdopodobnie jako strażnica graniczna. Później była to buda pasterska, w której ówcześni właściciele obsługiwali również pielgrzymów, a później turystów zmierzających na Śnieżkę. Od roku 1957 jest to największe schronisko górskie w Karkonoszach, dysponujące bufetem i miejscami noclegowymi.

„Dom Śląski” – schronisko położone na przełęczy pod Śnieżką. Prawdopodobnie już w wieku XVII znajdowała się tu buda służąca za schronienie wszystkim wędrowcom udającym się na Śnieżkę. W roku 1847 powstało w tym miejscu pierwsze schronisko. Obecny obiekt pochodzi z początku XX wieku. Od 1946 roku

„Dom Śląski”, jako jedno z pierwszych schronisk, rozpoczęło obsługę turystów. Dziś służy jako schronisko turystyczne z bufetem, a cześć obiektu zajmuje straż graniczna.

Schronisko „Śnieżka” położone jest na szczycie (1602 m n.p.m.). Przy budynku stoi również wzniesiona w XVII w. barokowa kaplica pod wezwaniem Św. Wawrzyńca. W roku 1974 oddano do użytku nowy budynek schroniska, w którym znajduje się również Wysokogórska Stacja Meteorologiczna IMGW. Schronisko ma wygląd charakterystycznych spodków marsjańskich (trzy talerze), w których mieści się m.in. bufet.

W Dolinie Łomnicy u podnóża Śnieżki znajduję się schronisko „Łomniczka”, położone na wysokości około 1000 m n.p.m. Do tej pory jest to jedyne schronisko w Karkonoszach w którym nie ma po dziś dzień elektryczności.

Schronisko „Kochanówka” powstało na początku XX wieku, położone jest na wysokości 510 m n.p.m., powyżej ujścia potoku Szklarki do rzeki Kamiennej. Schronisko „Kochanówka” mieści się w zabytkowym budynku wybudowanym w 1868 roku przy słynnym wodospadzie „Szklarki”.

Schronisko „Na Przełęczy Okraj” leży na wysokości 1046 m n.p.m. pomiędzy Karkonoszami, a Lasockim Grzbietem. Obok schroniska znajduje się drogowe przejście graniczne do Czech. Istnieje możliwość dojazdu tam samochodem i zaparkowania . Schronisko mieści się w drewnianym budynku wybudowanym w 1975 roku. Składa się z dwóch obiektów - domku z recepcją i bacówki właściwej, która przeznaczona jest na miejsca noclegowe.

Schronisko „Na Zamku Chojnik” - znajduje się w części zabudowań zamkowych i posiada 27 miejsc noclegowych.