rozmiar czcionki: A | A | A


Zwiedzanie odbywa się codziennie od godz. 10.00 do 18.00.

Czas zwiedzania to ok. 100 minut, wejście tylko z przewodnikiem o pełnych godzinach – zbiórka w miejscu sprzedaży biletów, czyli w budynku Welcome Center.

Ostatnie wejście jest o godz. 16.00, natomiast w okresie letnim (lipiec, sierpień) w soboty i niedziele ostatnie wejście o godz. 17.00.

Grupy zorganizowane zapraszamy do kontaktu. Pomożemy wybrać dogodny termin i godzinę zwiedzania: tel. 74 667 09 70 mail: recepcja@starakopalnia.pl

Oferujemy również zwiedzanie z przewodnikiem anglo- i niemieckojęzycznym po uprzedniej rezerwacji. Istnieje możliwość wypożyczenia audio-przewodnika w języku: angielskim, niemieckim i czeskim za dopłatą 5 zł.

 

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji. Narracja wystawy oparta jest na dniu pracy górnika, specyfice i pracy w kopalni. Ekspozycja stała zawiera elementy kartografii i miernictwa górniczego, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego, tradycji górniczych (mundury górnicze, pamiątki górnicze związane z obchodami Barbórki: zaproszenia, ceramiczne kufle). Prezentowane jest wyposażenie górników podczas pracy, drobne urządzenia stosowane w pracy na kopalni. Trasa zwiedzania obejmuje również wyjątkowe, zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe szybu “Julia” z 1911 r. i szybu “Sobótka” z 1912 r. wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, eksploatowane aż do likwidacji kopalni. Ekspozycja to także kopalniane warsztaty mechaniczne z wyposażeniem (hala tokarek, hala frezarek oraz kuźnia). Część wystaw ma charakter multimedialny. W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna.