rozmiar czcionki: A | A | A


Nowi uczestnicy Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska

02.06.2017 14:04

W dniu 3 czerwca podczas Festiwalu „Europa na Widelcu” na wrocławskim rynku z rąk Pana Pawła Czyszczonia Dyrektora Wydziału Obszarów Wiejskich będącego Regionalnym Koordynatorem Sieci Dziedzictwa Kulinarnego certyfikaty oraz logo Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska odebrało 10 dolnośląskich przedsiębiorstw.

1. Sklep Zagroda Smaku

ul. Magellana 43A, 51-505 Wrocław

FIRMA: Igor Pietrzyk Przetwórstwo Farmerskie Sery Ślubowskie, ul. Kościuszki 108/6, 50-441 Wrocław

Sklep Zagroda Smaku to miejsce gdzie można nabyć produkty z Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska, Kujaw i Pomorza oraz Pomorskiego. Jest to sklep firmowy SERÓW ŚLUBOWSKICH. Dostawcy z Dolnego Śląska to m.in. firmy: Runoland, Masarnia Pod Bukami i Dar-Vit, Maciejowy Sad, Masarnia Urbanowski, firma Dary Natury Paweł Mazur, Asperfield Sp. z o.o.


2. Restauracja Pizzeria Malarska 25

ul. Odrzańska 24/29, 50-111 Wrocław

FIRMA: Marcin Jakubow, ul. Malarska 25 lok. 3/4, 50-111 Wrocław

Restauracja serwuje dania z dolnośląskich warzyw, które szef kuchni samodzielnie poddaje procesowi kiszenia, są to m.in.: kiszone rzodkiewki, kiszona marchew, kiszona cebula. Kiszona jest również kasza jaglana.


3. Sklep internetowy www.swiezenatalerze.pl

FIRMA: Świeże na Talerze – Piotr Skoruch, ul. Tczewska 17, 51-429 Wrocław

W ofercie sklepu internetowego znajdują się produkty z województwa dolnośląskiego: jabłka, gruszki, soki z Gospodarstwa Sadowniczego Dziekan z Doliny Baryczy, prztwory, syropy, dżemy, soki z Gospodarstwa Andrzeja i Ireny Łaniak z Krośnic, wyroby mięsne z zakładu wędliniarskiego „pod Bukami” z Obornik Śląskich, Sery z Wańczykówki z Krzeszowa, miody z Pasieki Pod Wielką Sową z Pieszyc.


4. Restauracja „Zielony Piec”

ul. Lechów 9, 59-820 Leśna 

FIRMA: PPHU „Forma” Przemysław Kleszcz, ul. Baworowo 86, 59-820 Leśna

Restauracja zlokalizowana w tradycyjnie łużyckiej izbie. Do certyfikacji przedstawiła trzy dania, przygotowane na bazie regionalnych produktów: policzki wołowe duszone w sosie z regionalnego piwa z browaru Profesja (Smolarz), filet z kaczki z sosem z trzebnickiego cydru, krem z dyni i pieczonego jabłka z imbirem i miodem z pasieki „Zdrowie Smakuje”.


5. Sklep „Jarzynka

ul. Nożownicza 21A, 50-119 Wrocław

FIRMA: „Jarzynka” Bogusław Zięba, ul. Nożownicza 21A, 50-119 Wrocław

Sklep oferuje produkty regionalne m.in.: soki z Maciejowego Sadu, kapustę kiszoną, ogórki kiszone, sok z kiszonego buraka, sok z kiszonej kapusty z gospodarstwa M.Sznajder, ser twarogowy z OSM „Międzybórz”, przetwory owocowe z firmy „Runoland”.


6. „Dworzysko” R. Tomaszewski i synowie Spółka z o.o.

Aleja Spacerowa 22, 58-310 Szczawno-Zdrój

W kompleksie „Dworzysko” funkcjonuje skup dziczyzny i Zakład Rozbioru Dziczyzny, które obsługują restaurację. Zwierzyna pochodzi z najbliższych okolic – powiatu wałbrzyskiego i kamiennogórskiego. Produkowana jest kiełbasa z dziczyzny, szynka z Jelenia wędzona parzona.

W „Dworzysku” działa restauracja „Babinicz”, w której używane są liczne produkty regionalne. Kuchnia bazuje na dziczyźnie, do certyfikacji przedstawiono dwa dania: wolnogotowany dzik sudecki, podawany z warzywami ogrodowymi i sosem demi glace, jagnięcina mokrzeszowska siekana, pieczona w świeżych ziołach z dodatkami sezonowymi.
W kompleksie „Dworzysko” można zakupić w Dworzyskowej Spiżarni produkty regionalne, konfitury z owoców, wędliny z dziczyzny zrobione na miejscu.


7. PPHU EKO AR Mirosław Jan Lech

Jarków 9, 57-343 Lewin Kłodzki

Ekologiczna Aronia to rodzinna firma zajmująca się przetwarzaniem owoców aronii z własnego certyfikowanego gospodarstwa rolnego oraz sprzedająca produkty z tych owoców. Gospodarstwo rolne 20-hektarowe zapewnia surowiec do produkcji 6 przetworów zgłoszonych do certyfikacji: sok 100% z aronii, fenomen aronii, syrop aroniowo-malinowy (maliny z ekologicznej uprawy w Nysie, z powodu utrudnionej dostępności surowca w woj. dolnośląskim), susz herbaciany ani aronia ani herbata, bomba aroniowa, konfitura aroniowa. Sprzedaż produktów aroniowych prowadzona jest wysyłkowo i gospodarstwie rolnym.


8. Gospodarstwo Ekologiczne „Kowalowe Skały”

Wrzeszczyn 25a, Jerzów Sudecki, 58-508 Jelenia Góra

Certyfikowane, ekstensywne, gospodarstwo ekologiczne użytkujące 33 ha GR, w większości UZ, tylko ¼ obszaru to GO (uprawa zboża na paszę, owies). W gospodarswie hoduje się: owce wrzosówki, daniele, bydło szkockie, gęsi kołudzkie, kury, w tym zielononóżki, mangalice.  Najwyższej jakości mięso przetwarzane jest na kiełbasy i szynki długodojrzewające, wędzone w zimnym dymie, pasztetowe z wrzosówki, daniela i mangalicy, kiełbasy białe, półgąski wędzone na zimno. Do certyfikacji przedstawia: kiełbasę dojrzewającą z wrzosówki, szynki z daniela i mangalicy długodojrzewajace, udziec jagnięcy z wrzosówki pieczony w niskiej temperaturze.

Gospodarstwo prowadzi pokoje ekoturystyczne i serwuje gościom posiłki, nie jest prowadzona Restauracja otwarta. Prowadzona jest działalność edukacyjna dla szkół, przedszkoli, grup studyjnych. Warsztaty pn. „zwierzaki-filcaki” czy „od owieczki do niteczki” mają na celu przybliżenie uczestnikom Gospodarki owczarskiej, przerobu wełny i pokazanie dawnego rzemiosła. Gospodarstwo jako jedno z pierwszych w kraju dołączylo do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych.


9. Jerzy Nawara Pasieka ZUZIA

Domaszków 27, 56-100 Wołów

Pasieka Zuzia działa od 2006 roku na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Jezierzycy i Krainy Łęgów Odrzańskich, a od 2015 r. prowadzona jest również ścieżka edukacyjna pszczelarska dla dzieci i dorosłych. Do certyfikacji przedstawia miody: lipowy zwany „złotem Domaszkowa”, miód akacjowy zwany „kryształem Lubiąża”.


10. Spółdzielnia Mleczarska KaMos w Kamiennej Górze

ul. Towarowa 41, 58-400 Kamienna Góra

Spółdzielnia Mleczarska KaMos od początku istnienia dba o interesy rolników, ciesząc się ich zaufaniem. Dziś zrzesza ponad 90 spółdzielców, a mleko skupuje od 140 dostawców. Mleko ma klasę ekstra, spełnia rygorystyczne wymogi UE. Do produkcji używane jest tylko mleko od starannie dobranych dostawców, członków spółdzielni. Od kilku lat firma posiada jedną z najnowocześniejszych w Polsce linii do produkcji twarogów, serów pleśniowych a także napojów mlecznych. Udoskonalana jest też wydajność pracy, przy zachowaniu niezmiennych walorów smakowych. Do certyfikacji spółdzielnia przedstawia następujące 12 produktów: mleko spożywcze, kefir sudecki, maślanka sudecka, śmietana 12%, śmietana 18%, śmietanka 30%, śmietanka 36%, twaróg sudecki chudy, półtłusty i twaróg tłusty klinek, przysmak sudecki, kamiennogórski ser pleśniowy.


Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska działa w formie zrzeszenia producentów, rolników, przetwórców, sklepikarzy, właścicieli pensjonatów, a także restauratorów z poszczególnych regionów Europy, którzy promują regionalną żywność i jej produkcję oraz są dobrymi ambasadorami Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w całej Europie.

Aktualnie w Europejskiej Sieci funkcjonują 44 regiony członkowskie z 13 krajów Europy. W Sieci zrzeszonych jest 10 regionów z Polski: Kujawy i Pomorze, Dolny Śląsk, Mazowsze, Małopolska, Opolskie, Województwo Pomorskie, Warmia Mazury Powiśle, Pomorze Zachodnie, Wielkopolska, Województwo Świętokrzyskie.

Województwo Dolnośląskie aktywnie działa w ramach Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego od 10 czerwca 2011 r. Aktualnie w dolnośląskich strukturach Sieci Dziedzictwa Kulinarnego funkcjonuje 77 podmiotów, związanych z produkcją, przetwórstwem bądź sprzedażą żywności wysokiej jakości. O wszystkich Uczestnikach Sieci można przeczytać na głównej stronie internetowej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, wybierając region w j. angielskim: Lower Silesia www.culinary-heritage.com