rozmiar czcionki: A | A | A


150 lat Kół Gospodyń Wiejskich

29.11.2016 10:20

Tegoroczna Ogólnopolska Prezentacja Stołów Bożonarodzeniowych była uroczystym zwieńczeniem Jubileuszu 150-lecia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Prezentację zorganizowano w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym PTAK Warsaw EXPO w Nadarzynie (25-27 listopada). Odbyła się ona w ramach Centralnych Targów Rolniczych.


Organizatorami wydarzenia były Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych i Fundacja 150-lecia KGW. Miało ono na celu połączenie wiedzy z zakresu bożonarodzeniowych tradycji kulinarnych, folkloru i sztuki ludowej z różnych zakątków Polski i zaprezentowanie ich w postaci udekorowanych i nakrytych świątecznie stołów z regionalnymi potrawami przygotowanymi przez KGW.
Nie trzeba chyba dodawać, że potrawy zostały przyrządzone zgodnie ze starymi recepturami. To był prawdziwy pokaz obyczajów oraz związanej z okresem świątecznym obrzędowości. Zwiedzający mogli degustować świąteczne specjały zaprezentowane na ponad 40 stołach. Wśród nich nie mogło zabraknąć stołu dolnośląskiego.


Nasz region reprezentowały KGW z Dobroszyc i z Siedlec, oraz zespół „Porębiok” z Oławy. Co znalazło się na stole? Same pyszności – paszteciki z kapuścianym farszem, sałatka śledziowa, pierogi, swojskie wędliny, faszerowane kaczki, rolady, pieczona w całości szynka, bułeczki drożdżowe i inne słodkie wypieki. Oczywiście stół był pięknie nakryty, a w świąteczny nastrój wprowadzała nas muzyka ze sceny.
Zespół Pieśni i Tańca „Porębiok” zaprezentował się w pięknych strojach dolnośląskich. Publiczność, jak zwykle, nie pozwalała zespołowi zejść ze sceny. Sukcesem okazały się także wybory Miss Centralnych Targów Rolniczych. Tytuł przyznano jednogłośnie prześlicznej, najmłodszej członkini zespołu „Leszczynki” z Dobroszyc, Zuzannie Ciosek. Dobrym duchem naszej reprezentacji była p. Urszula Maleszka – Przewodnicząca Rady Wojewódzkiej KGW.


Stół z Nagłowic, gdzie tworzył swe dzieła Mikołaj Rej, miał – oczywiście – staropolski klimat. Królowały na nim faszerowane szczupaki i sandacze. Panie z KGW doskonale wiedzą, że nieodzownym elementem świątecznego nastroju są niepowtarzalne zapachy domowych ciast i aromat przypraw korzennych. Wyjątkowo smakowite wypieki pyszniły się na stole kociewskim.


Stoły z ziemi lubuskiej kusiły potrawami pachnącymi lasem i miodem. Wyjątkowo smakowite potrawy przygotowało także KGW z Gołańczy na Pałukach. Podczas prezentacji nie mogło zabraknąć tortu okolicznościowego. Wieńczący uroczystość wypiek był dziełem KGW z Kramska.


Wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich życzymy samych sukcesów!!!
(relacja Pani Barbary Jakimowicz-Klein)