rozmiar czcionki: A | A | A

Mistrzostwa Polski w Bocci w Głogowie

29.10.2019 08:39

W dniach 25-26 października w Głogowie odbywały się eliminacje do Mistrzostw Polski w Bocci 2019. Turniej zorganizowali Polski Związek Bocci i Integracyjny Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych - Głogów. W uroczystości otwarcia wziął udział m.in. Paweł Parus, Pełnomocnik Marszałka ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

W zawodach wystartowało kilkudziesięciu sportowców zrzeszonych w kilkunastu klubach z całego kraju. Turniej był okazją do wywalczenia przepustki do finału Mistrzostw Polski w Bocci 2019. Stawka rywalizacji przyciągnęła do Głogowa najlepszych zawodników grający w tę dyscyplinę sportu.

- Boccia to sport dla osób z największą niepełnosprawnością, często niezdolnych do samodzielnej egzystencji. To sprawia, że grają w nią chętnie ci, którzy nie mają szans na uprawianie innych dyscyplin sportu. Nie oznacza to jednak, że rywalizacja jest mało zacięta. Na parkiecie odbywa się prawdziwa walka o jak najlepszy wynik. Zdecydowanie warto promować tę paraolimpijską dyscyplinę, gdyż jej uprawianie może dać nie tylko satysfakcję, ale także wymierne korzyści. Może być także znakomitą grą integracyjną - tłumaczy Paweł Parus.


Początki uprawiania Bocci w Polsce sięgają początku lat 90-tych. W lipcu 1992 roku grupa szwedzkich sportowców z Malmo przywiozła do Wągrowca boccię jako element programu zajęć sportowo-rehabilitacyjnych, w ramach obozu organizowanego przez SSI Start w Poznaniu. Nieznana dotąd gra wzbudziła zainteresowanie, co zaowocowało wspólnym szkoleniem i nieustannym rozwojem.


Boccia wywodzi się od gry w bule, a w wersji paraolimpijskiej przeznaczona jest głównie dla zawodników z mózgowym porażeniem dziecięcym, ale także z osobami z innymi dysfunkcjami ruchowymi. Na igrzyskach paraolimpijskich dyscyplina ta pojawiła się po raz pierwszy w 1984 roku w Nowym Jorku/Stoke Mandeville.