rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja dotycząca audiodeskrypcji i tworzenia napisów

05.04.2018 16:32

5 kwietnia 2018 roku w Centrum Kultury Wrocław-Zachód odbyła się konferencja dotycząca międzynarodowego projektu „CASTLE. Nowe możliwości zatrudnienia oraz tworzenia biznesu w sektorze audiodeskrypcji i tworzenia napisów - w ramach Ersmus". Wśród zaproszonych gości był także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego – Paweł Parus, pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych.

Podczas konferencji mówiono m.in. o charakterystyce rynku i potrzebach w dziedzinie audiodeskrypcji i napisów dla niesłyszących oraz oczekiwaniach osób z niepełnosprawnościami. Poruszono także temat możliwości, jakie niesie prowadzenie działalności gospodarczej w dziedzinie tworzenia audiodeskrypcji i napisów.

Liderem omawianego projektu jest Uniwersytet w Wolverhampton (Wielka Brytania), zaś partnerami: ARGO (Włochy), Centro Diego Fabbri (Włochy), Audiosigno (Hiszpania), Saša Inkubator (Słowenia) i Centrum Kultury Wrocław-Zachód. W konferencji brali udział m.in.: Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta Wrocławia ds. osób niepełnosprawnych, Renata Merk-Tokarska i Agnieszka Durejko z Centrum Kultury Wrocław-Zachód, Justyna Mańkowska - wiceprezes Fundacji Katarynka i Robert Więckowski, wicprezes Fundacji "Kultura bez barier".

Projekt CASTLE ma na celu zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi muszą mierzyć się osoby niepełnosprawne, które chcą korzystać z dóbr kultury. Jego zadaniem jest także zwiększenie zainteresowania zawodem audiodeskryptora/twórcy napisów oraz przekazanie wiedzy niezbędnej do założenia działalności w oparciu o tę metodę. Wśród założeń projektu znajduje się m. in. praktyczny podręcznik oraz interaktywna platforma, z których będą mogły skorzystać osoby zainteresowane tego rodzaju przedsięwzięciem.

Audiodeskrypcja staje się coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem. Pojawia się nie tylko w kulturze, ale także podczas wydarzeń sportowych. Na Stadionach Miejskim i Olimpijskim we Wrocławiu, a także w halach sportowych na Dolnym Śląsku coraz częściej spotkać można sprawozdawców, pomagających w odbiorze zawodów osobom z problemami sensorycznymi. To zasługa przede wszystkim Fundacji Katarynka, która od wielu lat burzy mur niedostępności wydarzeń sportowych dla osób z niepełnosprawnością wzrokową. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia w tej dziedzinie, dlatego też rozwój audiodeskrypcji należy wspierać i promować - podsumowuje pełnomocnik marszałka ds. osób niepełnosprawnych