rozmiar czcionki: A | A | A

Prestiżowa nagroda dla Dolnego Śląska

25.11.2011 15:16

Dolny Śląsk uznany został za Region Najbardziej Przyjazny Młodzieży (MYFER) w konkursie organizowanym przez Zgromadzenie Regionów Europy (AER). Nagrodę przyznano podczas trwającego właśnie walnego zgromadzenia AER „Regiony zarządzają globalizacją” w Portugalii. Dolny Śląsk reprezentują marszałek Rafał Jurkowlaniec i wicemarszałek Radosław Mołoń.

Nagroda przyznawana jest raz na dwa lata od roku 2001 przez Zgromadzenie Regionów Europy (AER), którego członkiem jest Województwo Dolnośląskie. W tym roku konkurencja była bardzo trudna i w wyścigu do nagrody MYFER pokonaliśmy tak doświadczone w tej dziedzinie regiony jak  m.in. portugalskie Azory, Jönköping w Szwecji czy francuski region Langwedocja-Roussillon.  Tematem tegorocznego konkursu było „Społeczne włączenie niepełnosprawnej młodzieży”. Dolny Śląsk jako Region Najbardziej Przyjazny Młodzieży zdobył uznanie jury za działania zmierzające do włączenia młodzieży niepełnosprawnej w nurt życia społecznego a także zmianę sposobu postrzegania osób niepełnosprawnych w społeczeństwie.

Poza wręczeniem nagrody MYFER, ważnym punktem drugiego dnia obrad walnego zgromadzenia AER było przyjęcie przez delegatów deklaracji końcowej. Regiony skupione w AER stwierdziły w niej m.in., że integracja europejska pomoże zbilansować negatywne skutki globalizacji i sprawi że silna Europa będzie w stanie promować wartości w otoczeniu międzynarodowym.

Zgromadzenie Regionów Europy (AER) zostało utworzone w 1985 roku i jest forum politycznym oraz reprezentatywną organizacją regionów Europy, dążącą do rozwoju demokracji, solidarności i współpracy międzyregionalnej w całej Europie. Do AER należy 260 regionów z 32 różnych krajów europejskich oraz 14 organizacji międzyregionalnych, które reprezentują 400 milionów ludzi.