rozmiar czcionki: A | A | A

Podsumowanie wizyty studyjnej do Brandenburgii dotyczącej geotermii skał gorących

12.10.2015 13:52

W dniach 7-8 października 2015 r. odbyła się wizyta studyjna do Brandenburgii, nt. geotermii skał gorących.

Program wizyty obejmował spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości, Europy i Ochrony Konsumentów w Brandenburgii, gdzie uczestnicy wizyty wysłuchali prezentacji Dyrektora Departamentu ds. Europy, dr Petera Kohnerta nt. struktury organizacyjnej i podziału kompetencji w ww. Ministerstwie oraz prezentacji nt. „Geotermii skał gorących w Niemczech”, wygłoszonej przez Dyrektora Departamentu Geologii, Krajowego Urzędu Górniczego, Geologii i Surowców Naturalnych.

Zorganizowano również spotkanie w Międzynarodowym Centrum Badawczym Geotermii, gdzie uczestnicy wizyty mogli wysłuchać wykładu na temat „Technologii stosowanych w geotermii”, wygłoszonego przez dr Haralda Milscha.

Głównym punktem programu wizyty było zwiedzanie  geotermalnej platformy badań w Groß-Schönebeck i spotkanie z ekspertami prowadzącymi badania w zakresie geotermii skał gorących.  Celem wizyty studyjnej było poznanie technologii stosowanych w geotermii skał gorących w Niemczech, wymiana doświadczeń w tym zakresie oraz nawiązanie kontaktów z ekspertami w tej dziedzinie.

Uczestnikami wizyty studyjnej do Brandenburgii byli przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, uzdrowisk z Dolnego Śląska, przedstawiciele uczelni wyższych  i jednostek badawczo-rozwojowych z  Wrocławia.

Organizatorem wizyty studyjnej był Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Ministerstwo Sprawiedliwości, Europy i Ochrony Konsumentów w Brandenburgii.


Geotermia jest atrakcyjnym źródłem energii odnawialnej, a zasoby energetyczne geotermii możliwe do wykorzystania są wielokrotnie większe od zasobów kopalnych ropy i gazu. Zużycie energii geotermalnej zarówno do produkcji energii elektrycznej, jak i celów ciepłowniczych i innych zastosowań jest w dalszym ciągu marginalne w stosunku do potencjału geotermalnego Ziemi. W Unii Europejskiej ciepłownie geotermalne pracują już w Islandii, gdzie 85% domów ogrzewanych jest energią geotermalną, ale również w Grecji, Włoszech, Turcji Austrii i Niemczech.

Energia geotermalna staje się coraz bardziej popularna również w Polsce.