rozmiar czcionki: A | A | A

2. DOBRE PRAKTYKI

 

      

Podręcznik Dobrych Praktyk CLIMATIC TOWN

Dobre praktyki Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW), 17-21.06.2019 r. w Brukseli:

Kategoria „Przywództwo” oraz specjalna nagroda publiczności (Citizen’s Award 2019) – projekt „Avia for a Good Climate” z Hiszpanii. Jest to innowacyjna wioska, efektywnie wykorzystująca energię słoneczną, z planem modernizacji zabudowań i strategią zagospodarowania odpadów. W celu poprawy efektywności energetycznej, zwiększenia wykorzystania źródeł energii odnawialnej i ochrony klimatu został wdrożony szeroki zakres stosunkowo prostych rozwiązań takich jak np. obniżenie podatków dla właścicieli domów instalujących panele fotowoltaiczne na dachach i ocieplenie ścian, montaż paneli solarnych i oświetlenia LED w obiektach publicznych, czy usprawnienie systemu recyklingu odpadów (70% odpadów w wiosce jest poddawanych recyklingowi). W ten sposób wioska stanowi model dla innych miejscowości pod względem spełnienia celów unijnych w zakresie klimatu i energii.

Kategoria „Zaangażowanie” – francuski projekt „Bardzour” z wyspy La Reunion. Polegał on na zamianie nieużytków wokół lokalnego więzienia na farmę solarną. Farma tworzy wystarczającą ilość odnawialnej energii aby zaspokoić jedną trzecią potrzeb energetycznych pobliskiego miasta Le Port (prąd dostarczany do 4000 gospodarstw domowych) oraz redukuje emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 9000 ton każdego roku.


Kategoria „Młodzież” – portugalski projekt „ClimACT”. Uczestniczą w nim setki uczniów, rodziców i nauczycieli z prawie 40 szkół z Portugalii, Hiszpanii, Francji i Gibraltaru. Projekt ma na celu wyposażenie młodych ludzi w odpowiednie zdolności i wiedzę dotyczącą zrównoważonego zarządzania i oszczędzania energii, nie tylko w warunkach szkolnych, ale przede wszystkim w życiu codziennym.

Kategoria „Innowacyjność” – francuski projekt „E=0 & Transition Zero: Create a Mass Market For Net Zero Energy Buildings Retroffiting”. Projekt ma na celu innowacyjne, nieszkodliwe i niskokosztowe zwiększenie efektywności energetycznej w komunalnych budynkach mieszkalnych. Dzięki kompleksowym i stosunkowo krótko trwającym remontom, które zwiększają efektywność energetyczną budynków projekt pozwala podnieść komfort życia mieszkańców.

Wszystkie projekty nominowane

Zatwierdzone projekty w ramach Programu INTERREG Europa Środkowa 2014-2020 z udziałem partnerów z województwa dolnośląskiego