rozmiar czcionki: A | A | A

EUROPEJSKI TYDZIEŃ ZRÓWNOWAŻONEJ ENERGII (EUSEW) 18 – 20 czerwca 2019 r., Bruksela

30.06.2019 09:05

W dn. 18 – 20 czerwca 2019 r. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego zaangażowani w realizację projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast” wzięli udział w odbywającej się w Brukseli 14-stej edycji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW).

Tegoroczna edycja EUSEW koncentrowała się wokół tematu kształtowania energetycznej przyszłości Europy oraz strategicznej wizji Komisji Europejskiej w zakresie dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki do roku 2050 (Long-Term Climate Strategy). Realizację celów klimatycznych UE ma wspierać unijny budżet, dlatego już w obecnym przeznacza się 20% wydatków na działania związane z ochroną klimatu. KE chce zwiększyć ten udział do 25% całego budżetu (ok. 212 mld euro) w negocjowanych wieloletnich ramach finansowych na lata 2021 – 2027. Sposobem na osiągnięcie celów klimatycznych UE do 2030 r. jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40%, zwiększenie udziału OZE do co najmniej 32% oraz zwiększenie EE o co najmniej 32,5%. Ponieważ w ramach tzw. „multilevel governance” (wielopoziomowe zarządzanie) władze lokalne odgrywają kluczową rolę w udanym przełożeniu europejskich polityk na grunt ustalonych i zaakceptowanych praktyk lokalnych, powinny one być maksymalnie wspierane w celu zapewnienia skutecznej realizacji polityki klimatycznej i energetycznej (osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.).

W ramach EUSEW odbyła się w dn. 18-20 czerwca 2019 r. konferencja główna, składająca się z ponad 90 różnych sesji i paneli tematycznych, dyskusji i wystaw prezentujących inspirujące programy, projekty i inicjatywy (Networking Village) oraz 300 innych wydarzeń towarzyszących w ramach tzw. Dni Energii.

W sesji otwierającej udział wzięli przedstawiciele ważnych instytucji europejskich, m.in. Pan Miguel Arias Cañete, Komisarz Europejski ds. Działań na rzecz klimatu i energii oraz Pan Jerzy Buzek, Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Przewodniczący Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii i wielu innych wysokiego szczebla urzędników unijnych zajmujących się tematyką energii i klimatu. Między ambasadorami EUSEW odbyła się debata na temat tego, jak przyśpieszyć transformację energetyczną oraz przyznane zostały prestiżowe nagrody UE w dziedzinie zrównoważonej energii (EUSEW Awards).

W tegorocznej edycji konkursu laureatami zostało pięć innowacyjnych projektów dotyczących zrównoważonej energii z Francji, Portugalii i Hiszpanii. Zwycięskie projekty zostały wyróżnione w kategoriach: Zaangażowanie, Przywództwo, Innowacyjność i Młodzież. Dodatkowy, piąty projekt wyłoniono w drodze powszechnego głosowania (nagroda Citizen’s Award). Filmy prezentujące nagrodzone projekty są dostępne pod adresem: https://eusew.eu/2019-awards-winners.

Podczas sesji i paneli tematycznych, w których udział wzięło 380 prelegentów reprezentujących instytucje z wielu krajów Europy, poruszono wiele aspektów dotyczących tematyki energii, klimatu oraz kwestii związanych z transformacją energetyczną w państwach członkowskich UE, m. in. odnawialnych źródeł energii, gospodarki niskoemisyjnej, nowoczesnych technologii, budynków, transportu, rolnictwa, konsumentów, digitalizacji, zrównoważonego finansowania etc. Zaprezentowano również przykłady realizowanych projektów w zakresie efektywności energetycznej i ochrony klimatu, finansowanych z różnych źródeł środków UE, w szczególności Programu Ramowego Horyzont 2020 oraz Programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020 (w szczególności projektów służących eliminacji problemu nieprawidłowo zaizolowanych i ogrzewanych budynków publicznych w krajach postkomunistycznych na obszarze Europy Środkowej).

Podczas dyskusji podkreślano ważną rolę lokalnych władz i samorządów w procesie transformacji energetycznej i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. To trudne wyzwanie wymagać będzie współdziałania i współpracy na różnych poziomach zarządzania (multilevel governance), począwszy od obywateli poprzez władze lokalne, regionalne i krajowe aż do poziomu instytucji unijnych. W szczególny sposób omówiono wyzwania dla administracji regionalnej i lokalnej w zakresie polityki energetycznej i polityki związanej ze zmianami klimatu tj. wyzwania związane z finansowaniem inwestycji i poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej oraz znaczenia akcji informacyjnych dla społeczności lokalnych, podkreślając iż inwestycje rewitalizacyjne w zakresie efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej powinny być przykładem dla budynków prywatnych.

W trakcie EUSEW podkreślano rolę niedawno zaktualizowanej dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). W dniu 19 czerwca 2018 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano dyrektywę 2018/844/UE, zmieniającą dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (EED). Jednym z celów dokumentu jest zintensyfikowanie renowacji istniejących budynków, tak aby w perspektywie roku 2050 doprowadzić do całkowitej dekarbonizacji zasobów budowlanych. Zmiany, jakie wprowadza nowa dyrektywa, kładą duży nacisk na dalszą stymulację tempa wzrostu renowacji istniejących budynków, m.in. poprzez opracowanie długoterminowych strategii opartych na krajowych planach działania na rzecz dekarbonizacji budynków oraz rozpowszechnienie stosowania inteligentnych technologii i automatyzacji w budynkach, umożliwiających ich wydajne funkcjonowanie. Oprócz tego nowa dyrektywa wzmacnia znaczenie świadectw charakterystyki energetycznej budynków i kładzie nacisk na promocję pojazdów elektrycznych. Państwa członkowskie będą musiały dokonać transpozycji zapisów dyrektywy do prawa krajowego do 10 marca 2020 r.

Udział w tym wydarzeniu dał możliwość pogłębienia wiedzy, czerpania z najlepszych europejskich praktyk, dalszego promowania innowacyjnych pomysłów i przedsięwzięć oraz nawiązania cennych kontaktów np. z regionalnymi agencjami energetycznymi. Dzięki uczestnictwu w wydarzeniu przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego uzyskali zasób wiadomości, aby pełnić rolę multiplikatora, tzn. rozpowszechniać wiedzę uzyskaną dzięki realizacji projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast” wśród lokalnych samorządów pogranicza. W ten sposób będzie również rozwijana platforma, która dostarczy jednostkom samorządu terytorialnego niezbędnej wiedzy i rozwiązań do wdrażania projektów w dziedzinie efektywności energetycznej.

W dn. 20 czerwca w trakcie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW) odbyło się spotkanie networkingowe w ramach ManagEnergy, w którym udział wziął przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Stanowiło ono okazję do wspólnego zastanowienia się nad przyszłością, podzielenia się swoimi wizjami, wzajemnej wymiany pomysłów i doświadczeń oraz budowania kompetencji agencji w zakresie finansowania realizacji planów w dziedzinie zrównoważonej energii poprzez mechanizmy ELENA i PDA (Project Development Assistance). ManagEnergy to inicjatywa Komisji Europejskiej dedykowana lokalnym i regionalnym agencjom energetycznym, która pomaga im zwiększyć skalę inwestycji w zrównoważoną energię w regionach i miastach w całej Europie. Inicjatywa została zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. w celu wsparcia agencji i instytucji ds. energii, z których wiele powstało dzięki wsparciu unijnego programu Inteligentna Energia dla Europy. ManagEnergy zapewnia informacje, wiedzę ekspercką i możliwości współpracy w celu wsparcia działań zmierzających do realizacji europejskich celów klimatycznych i energetycznych.


Więcej o Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii (EUSEW): www.eusew.eu
Więcej o projekcie CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast: www.umwd.dolnyslask.pl/ewt/climatic-town-energetyczna-rewitalizacja-miast/

Uczestnictwo przedstawicieli UMWD w wydarzeniu jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach projektu „CLIMATIC TOWN – Energetyczna Rewitalizacja Miast” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska – Saksonia 2014-2020.