rozmiar czcionki: A | A | A

Poznaliśmy laureatów konkursu na projekty flagowe Wspólnej Koncepcji Przyszłości 2030

22.03.2019 11:15

Spośród 35 nadesłanych zgłoszeń, komisja konkursowa wyłoniła 5 zwycięskich projektów flagowych oraz przyznała dwie nagrody honorowe.

Celem konkursu, organizowanego przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny RFN we współpracy z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju RP, jest wyróżnienie polsko-niemieckich projektów, które w szczególny sposób przyczyniają się do konkretyzacji i realizacji wspólnej wizji przyszłego rozwoju obszaru położonego po obu stronach Odry i Nysy Łużyckiej.


Wśród wyróżnionych projektów flagowych znalazły się projekty z udziałem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i jednostek organizacyjnych Województwa Dolnośląskiego:


- Projekt „Mobilne Laboratoria Innowacyjności i Usług Wzmacniania Potencjału Innowacyjności w Regionie Transgranicznym (TRAILS)”. Ideą projektu jest stworzenie warunków dla nawiązania współpracy pomiędzy szkołami a przedsiębiorstwami, a także zorganizowanie dla uczniów szkół zawodowych, techników i liceów oraz małych i średnich przedsiębiorstw położonych na obszarze wsparcia oraz oddalonych od ośrodków akademickich mobilnych warsztatów innowacyjności, których głównym elementem są laboratoria wyposażone w niezbędne funkcje i nowoczesny sprzęt.


- Projekt „REVIVAL! – Rewitalizacja historycznych miast Dolnego Śląska i Saksonii”. Celem projektu jest rewitalizacja i ożywienie małych i średnich miast oraz ich historycznych centrów na polsko-niemieckim pograniczu.


Pozostałe nagrodzone projekty flagowe:


- Projekt „Arka Pomorza – arche-typowe Pomorze! – Marka + sieć na rzecz siły i różnorodności w wiejskim obszarze gospodarczym”;

- Projekt „Punkt Kontaktowo-Doradczy dla polskich i niemieckich obywateli”;

- Projekt „Rewitalizacja komunikacji kolejowej między Lipskiem i Poznaniem”.


Województwo Dolnośląskie uczestniczy również w projekcie „Groß für Klein – Duzi dla małych. Transgraniczna współpraca dla wspierania edukacji przedszkolnej w zakresie kultury i języka sąsiada”, który został wyróżniony nagrodą honorową. Jego głównym celem jest podwyższenie kompetencji personelu pedagogicznego w przedszkolach oraz uwrażliwienie dzieci przedszkolnych na język i kulturę kraju sąsiada, a także wsparcie transgranicznej współpracy przedszkoli.


Drugi projekt wyróżniony nagrodą honorową nosi tytuł „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w Euroregionie Pomerania”.


Szczególne wyróżnienie otrzymał projekt z udziałem Województwa Dolnośląskiego pt. „Smart Integration”, którego celem jest umacnianie współpracy administracji w zakresie rozwoju przestrzennego i regionalnego na dolnośląsko-saksońskim pograniczu, a w szczególności w zwalczaniu negatywnych zmian demograficznych. Projekt stanowi kontynuację projektu „Razem dla pogranicza Dolny Śląsk – Saksonia”, który został nagrodzony w poprzedniej edycji konkursu.


Szczegółowe informacje nt. wyników konkursu i wyróżnionych projektów znajdą Państwo na Polsko-Niemieckim Portalu Gospodarki Przestrzennej pod poniższym linkiem:
https://www.kooperation-ohne-grenzen.de/pl/projekty-i-dzialalnosci/wyniki-konkursu/


Informacje o wynikach konkursu dostępne są również na Portalu Funduszy Europejskich oraz na stronie Programu Współpracy INTERREG Polska - Saksonia 2014-2020.

Beneficjentom wszystkich nagrodzonych projektów gratulujemy!