rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu.

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu istnieje od 1947 roku. W 1945 roku nauczyciele z Zakładu Dzieci Niewidomych we Lwowie, którzy przybyli jako repatrianci do Wrocławia, zorganizowali szkołę dla niewidomych w uzyskanych od ówczesnych władz oświatowych budynkach przy Al. Kasztanowej 3a/5. Wyremontowali je, zgromadzili i zabezpieczyli pomoce naukowe z przedwojennej niemieckiej szkoły. Niektóre z tych pomocy służą niewidomym uczniom do dnia dzisiejszego.
Do niedawna Ośrodek mieścił się w trzech oddalonych od siebie budynkach. Baza Ośrodka w wysokim stopniu była zdekapitalizowana i wymagała ciągłych remontów i adaptacji. Stąd też w 1997 roku podjęto decyzję o budowie nowej siedziby Ośrodka, przy ul. Kamiennogórskiej 16 we Wrocławiu. Pierwszy etap budowy został zakończony z dniem 1 września 2003 roku. Do nowoczesnych, świetnie wyposażonych budynków przeniesione zostały: szkoła podstawowa, gimnazjum, internat dla tych szkół oraz Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju. W lutym 2008 roku, wraz z ukończeniem drugiego etap rozbudowy, na ul. Kamiennogórską przeniesione zostały szkoły ponadgimnazjalne oraz internaty. W ostatnim etapie rozbudowy Ośrodka wybudowano basen, sale gimnastyczne z zapleczem sanitarno-korekcyjnym oraz kompleks boisk sportowych. Obiekt posiada również salę konferencyjną, zaplecze gastronomiczne, tereny zabawowe, rekreacyjne, patio, parking przed budynkiem.

Fot./Źródło: DSOSW nr 13 we Wrocławiu
Fot./Źródło: DSOSW nr 13 we Wrocławiu
Fot./Źródło: DSOSW nr 13 we Wrocławiu

Obecnie w skład Ośrodka wchodzą następujące szkoły:

- Zespół Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka Niewidomego i Słabowidzącego,
- Szkoła Podstawowa,
- Branżowa Szkoła I Stopnia
- Liceum Ogólnokształcące,
- Technikum,
- Szkoła Policealna,
- Szkoła Specjalna Przysposabiającą do Pracy,
- Internat.
W ramach kształcenia zawodowego oferowane są aktualnie następujące specjalności kształcenia: technik masażysta (w technikum oraz szkole policealnej) oraz kucharz, rękodzielnik wyrobów włókienniczych, mechanik monter maszyn i urządzeń (w branżowej szkole I stopnia).
 
Nad podopiecznymi Ośrodka kompleksową opiekę sprawuje zespół specjalistów, liczący obecnie około stu osób. Trzon zespołu stanowią nauczyciele tyflopedagodzy: nauczyciele szkolni oraz wychowawcy internatowi. Poza nauczycielami działania dydaktyczne, opiekuńcze, wychowawcze i rewalidacyjne prowadzą i wspierają: nauczyciele specjaliści wczesnego wspomagania rozwoju, rehabilitanci wzroku, rehabilitanci Integracji Sensorycznej, pedagodzy, psychologowie, doradca zawodowy, lekarz okulista, pielęgniarka.

Ośrodek jest jedyną tego typu placówką na Dolnym Śląsku, a w skali Polski najnowocześniejszym obiektem. W Ośrodku uczą się i przebywają w internatach dzieci i młodzież, posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, niewidome i słabowidzące oraz dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Do Ośrodka przyjmowani są uczniowie z całego kraju. Dzieciom i młodzieży spoza Wrocławia oraz mieszkającym we Wrocławiu, a których sytuacja tego wymaga, oferowane jest zakwaterowanie w Internacie Ośrodka. Internat Ośrodka mieści się w dwóch budynkach. W pierwszym budynku zakwaterowane są dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej i młodsze, w drugim młodzież szkół ponadpodstawowych.
Internaty zapewniają całodobową opiekę pedagogiczną od poniedziałku do niedzieli oraz w niektóre dni świąteczne, z wyjątkiem ferii.

Internat oferuje swoim uczniom różnorodne propozycje edukacyjne, wychowawcze, rewalidacyjne, spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań, między innymi:
zajęcia rewalidacyjne – orientacja przestrzenna, techniki brajlowskie;
zajęcia sportowe – basen, siłownia, goalball, showdown, piłka nożna, narciarstwo zjazdowe;
rozwijanie zainteresowań – klub filmowy, kółko modelarskie, zajęcia taneczne.
 
Od 2020 r. w Ośrodku funkcjonuje Ogród Sensoryczny „Alicja w Krainie Zmysłów” - unikalne miejsce do nauki i odpoczynku uczniów i wychowanków DSOSW Nr13. Ogród podzielony jest na kilka stref, m.in: strefę koloru, gdzie w kolorowych skrzyniach podziwiać można kwiaty o intensywnych, kontrastujących barwach oraz strefę dźwięku, które wydobywane są dzięki różnorodnym trawom i dzwonkom wietrznym.