rozmiar czcionki: A | A | A


„Dobre Prawo – Dobre Rządzenie” to projekt prowadzony  przez Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi UMWD w myśl zasad EFS PO KL – V.5.2.1. Modernizacja zarządzania w administracji samorządowej.

Celem głównym projektu, oprócz zdobycia Certyfikatu „zDolny Urząd”, będzie wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego (JST) Województwa Dolnośląskiego w zakresie stanowienia aktów prawa miejscowego oraz aktów administracyjnych, realizowanym poprzez:
– podniesienie kompetencji kierowników JST nadzorujących stanowienie prawa miejscowego z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, podejmowania kolejności działań, podziału zadań i kompetencji, procesu obiegu dokumentów,
– nauczenie pracowników JST techniki redagowania uchwał w JST,
– nauczenie pracowników JST kolejności postępowania podczas stanowienia aktów prawa miejscowego, podejmowania określonych działań w określonym czasie oraz uświadomienie, że zaniedbania mogą doprowadzić do unieważnienia aktów prawa miejscowego,
– doradztwo dla pracowników JST z zakresu prawa administracyjnego i prawa europejskiego, w tym doradztwo poprzez stronę www,
– stworzenie strony www, gdzie pracownicy JST będą mogli skorzystać z doradztwa , praktycznych rozwiązań, wzorcowych uchwał, podzielenia się swoimi uwagami, gdzie będą mogli zdobyć przydatna wiedzę lub ja uzupełniać, wyjaśnić swoje wątpliwości z zakresu stanowienia prawa miejscowego.

Szkolenia adresowane są do pracowników urzędów samorządu terytorialnego (gminy, starostwa, UMWD) Województwa Dolnośląskiego, zatrudnionych w formach przewidzianych przez ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm), którzy mają bezpośredni lub pośredni wpływ na stanowienie aktów prawa miejscowego lub aktów administracyjnych na każdym etapie ich tworzenia, w tym do osób pracujących na stanowiskach kierowniczych.


WSZYSCY UCZESTNICY WEZMĄ UDZIAŁ W CYKLU SZKOLEŃ W NASTĘPUJĄCYM ZAKRESIE:

Moduł I.
  „Zarządzenie procesem w stanowieniu aktów prawa miejscowego metodą projektową”.
Szkolenie 1-dniowe (8 godzin).
Uczestnicy dowiedzą się, jak jasno i precyzyjnie stawiać cele i zadania pracownikom, jak korzystać z doświadczenia i rad pracowników, w jaki sposób dobierać odpowiednie osoby do konkretnych zadań i zwiększyć zaangażowanie pracowników. Szkolenie to ma na celu usprawnienie organizacji czasu pracy w urzędach i nadzoru ze strony kierowników tych urzędów nad pracą podległych pracowników.
Szkolenie adresowane jest wyłącznie do kadry kierowniczej JST.

Moduł II. „Techniki redagowania uchwał oraz kolejność postępowania podczas ich stanowienia w jednostkach samorządu terytorialnego”.
Szkolenia 2-dniowe (16 godzin).
Szkolenie skierowane do pracowników, których zadaniem jest m.in. przygotowanie projektów aktów prawnych wydawanych przez organy władzy lokalnej. Tematyka dotyczy mechanizmów i zasad redagowania aktów prawnych, ustalonych m.in. w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia
20 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej” i obejmuje m.in. tematy: uchwała jako instytucja prawa samorządowego; budowa uchwały; formułowanie treści uchwały, oznaczenie przepisów uchwały i ich systematyzacja; treść uchwały; uzasadnienie do uchwały.
Szkolenie adresowane jest do kadry kierowniczej oraz pracowników JST.

Moduł III. „Techniki redagowania aktów administracyjnych oraz kolejność postępowania podczas ich stanowienia w jednostkach samorządu terytorialnego”.
Szkolenie 2-dniowe (16 godzin).
Szkolenie to jest uzupełnieniem/kontynuacją II Modułu. Podczas szkolenia uczestnicy zdobędą wiedzę pozwalającą zachować zgodność uchwał i aktów administracyjnych z prawem w aspekcie formalnym i merytorycznym. Prowadzone jest metodą warsztatową.
Szkolenie adresowane do kadry kierowniczej oraz pracowników JST.

Serdecznie zapraszamy do udziału w projekcie według następującej zasady:
osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych wezmą udział w szkoleniach w ramach modułu I oraz II lub III, natomiast pozostali pracownicy będą uczestniczyć w szkoleniach z modułu II i III.
Każdy uczestnik ma obowiązek uczestniczyć w dwóch szkoleniach projektu, zgodnie z zasadą podaną powyżej.

Uczestnicy będą mieli zapewnione:
– profesjonalną i doświadczoną kadrę wykładowców – zajęcia w ramach modułu II i III prowadzić będą osoby pracujące/współpracujące z Samorządowym Kolegium Odwoławczym we Wrocławiu,
– materiały szkoleniowe,
– komfortowe sale szkoleniowe,
– wyżywienie podczas szkoleń (przerwy kawowe, obiad),
– certyfikat ukończenia szkolenia dla uczestnika szkoleń,
– certyfikat dla urzędu, którego pracownicy wezmą udział w projekcie.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE!