rozmiar czcionki: A | A | A

LIFE (2014-2020)

Program LIFE jest kontynuacją realizowanego w okresie 2007-2013 programu LIFE+. To instrument dedykowany wyłącznie środowisku i zapewniający środki na jego ochronę. W założeniu LIFE ma przyczyniać się do wdrażania, aktualizacji i rozwoju polityki ochrony środowiska i prawodawstwa unijnego w tym obszarze.

W nowym okresie finansowania w ramach LIFE wyróżnione zostały dwa podprogramy:
1) podprogram na rzecz środowiska (LIFE sub-programme for Environment)
2) podprogram na rzecz klimatu (LIFE sub-programme for Climate Action)

Priorytety LIFE obejmą m.in.: sieć Natura 2000, woda, odpady i powietrze, a szczególna uwaga poświęcona będzie projektom komplementarnym wobec innych projektów UE i krajowych instrumentów finansowych.

Cele programu
Program na rzecz klimatu ma wspierać wysiłki na rzecz lepszego wdrażania i integracji celów polityki klimatycznej w następujących obszarach priorytetowych:
- „Łagodzenie zmian klimatycznych” – projekty dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych;
- „Adaptacja do zmian klimatycznych” – projekty dotyczące przystosowania się do zmian klimatycznych;
- „Zarządzanie i informacja w zakresie klimatu” – projekty, które skupiać się będą na zwiększaniu świadomości, komunikacji, współpracy i rozpowszechnianiu informacji na temat łagodzenia zmian klimatu i działań adaptacyjnych.

Podprogram na rzecz środowiska będzie wspierać wysiłki w następujących dziedzinach:
- „Środowisko i efektywność wykorzystywania zasobów” – koncentracja na bardziej innowacyjnych rozwiązaniach w zakresie lepszego wdrażania polityki w dziedzinie środowiska oraz na integracji celów związanych z ochroną środowiska w innych sektorach;
- „Różnorodność biologiczna” – opracowanie najlepszych praktyk służących powstrzymaniu utraty różnorodności biologicznej i przywróceniu usług ekosystemowych, z zachowaniem głównego celu jakim jest wspieranie sieci Natura 2000, zwłaszcza poprzez realizację zintegrowanych projektów zgodnych z traktowanymi priorytetowo ramowymi programami działania państw członkowskich;
- „Zarządzanie w zakresie ochrony środowiska i informacja” – propagowanie wymiany wiedzy, rozpowszechnianie najlepszych praktyk, działanie na rzecz lepszego przestrzegania przepisów oraz kampanie na rzecz podnoszenia świadomości społecznej.

Budżet
Budżet programu na lata 2014-2020 wyniesie 3,46 mld euro.

Wnioskodawcy i warunki składania projektów
Program LIFE może finansować zarówno podmioty publiczne jak i prywatne. Dotacje na finansowanie projektów pozostaną głównym rodzajem interwencji w ramach programu. Dotacje operacyjne dla organizacji pozarządowych i innych podobnych podmiotów będą nadal możliwe, powstanie również możliwość wniesienia wkładu w innowacyjne instrumenty finansowe.

Warunkiem przyznania finansowania projektom jest ich zgodność z kryteriami kwalifikowalności oraz spełnienie następujących kryteriów przyznania finansowania:
a) projekty leżą w interesie UE poprzez zapewnienie znaczącego wkładu w realizację jednego z celów ogólnych programu LIFE, celów szczegółowych obszarów priorytetowych, priorytetów tematycznych lub celów szczegółowych obszarów priorytetowych,
b) projekty zapewniają podejście efektywne pod względem kosztów oraz są spójne pod względem technicznym i finansowym,
c) projekty są rzetelne z punktu widzenia proponowanej realizacji

Więcej informacji:
Krajowy Punkt Kontaktowy:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Departament Ochrony Przyrody – Wydział Przyrodniczych Projektów UE
ul. Konstruktorska 3a
02-673 Warszawa
tel: +48 22 45 90 288
fax: +48 22 45 90 193
e-mail: life@nfosigw.gov.pl

www.nfosigw.gov.pl

Oficjalna strona programu