rozmiar czcionki: A | A | A

Kreatywna Europa


Kreatywna Europa  to program Komisji Europejskiej na lata 2014-2020 wspierający kino europejskie, sektor kultury i sektor kreatywny. Jest w dużym stopniu kontynuacją programów KULTURA, MEDIA i MEDIA Mundus, które wspierały międzynarodowe projekty kulturalne i filmowe w latach 2007-2013.

STRUKTURA PROGRAMU
Program obejmuje następujące komponenty:
a) komponent międzysektorowy, którego adresatem jest cały sektor kultury i sektor kreatywny;
b) komponent Kultura, którego adresatem jest sektor kultury i sektor kreatywny;
c) komponent MEDIA, którego adresatem jest sektor audiowizualny.

Każdy komponent ma własne priorytety i środki, a projekty zostaną uszeregowane według ich priorytetowego znaczenia dla osiągania efektów o charakterze systemowym w tych sektorach, np. poprzez wspieranie nowych modeli biznesowych, tworzenie sieci i wymianę wiedzy eksperckiej, szczególnie w dziedzinie digitalizacji i globalizacji tych sektorów.

Podprogram międzysektorowy składa się z dwóch części:
1) instrumentu gwarancji finansowych, zarządzanego przez Europejski Fundusz Inwestycyjny, który ma ułatwiać dostęp małych podmiotów (MŚP) działających w sektorach  kreatywnych do kredytów i pożyczek bankowych; KE proponuje przeznaczyć na ten cel ok. 210 mln EUR. Zapewnienie ochrony ryzyka kredytowego pośrednikom finansowym  tworzącym portfele kredytów.
2) funduszy na rzecz wspierania badań, analiz i lepszego gromadzenia danych w celu kształtowania opartej na faktach polityki.

CELE PROGRAMU
Cele ogólne:
a) wspieranie działań na rzecz ochrony i propagowania europejskiej różnorodności kulturowej i językowej;
b) wzmacnianie konkurencyjności sektora kultury i sektora kreatywnego w celu propagowania inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu (zgodnie ze strategią „Europa 2020”).
Cele szczegółowe:
a) wspieranie zdolności europejskiego sektora kultury i sektora kreatywnego do funkcjonowania w wymiarze transnarodowym;
b) propagowanie transnarodowego obiegu dzieł kultury i pracy twórczej oraz mobilności podmiotów działających w sektorze kultury i sektorze kreatywnym, a także wspieranie działań w zakresie zdobywania nowej publiczności w Europie i poza nią;
c) wzmacnianie zdolności finansowej sektora kultury i sektora kreatywnego, zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw i organizacji;
d) wspieranie transnarodowej współpracy politycznej w celu zachęcania do rozwoju polityki, innowacji, zdobywania publiczności i tworzenia nowych modeli biznesowych.

FINANSOWANIE
Orientacyjny podział środków budżetowych pomiędzy poszczególnymi komponentami wynosi:
- 15% dla komponentu międzysektorowego,
- 30% dla komponentu Kultura,
- 55% dla komponentu MEDIA.

Zakładany budżet na cały okres programowania to 1,8 miliarda EUR. Dla części Kultura przeznaczono 500 mln EUR (wzrost o 37% w porównaniu z okresem 2007-2013), dla części Media - ok. 900 mln EUR, zaś dla komponentu międzysektorowego - ok. 210 mln EUR.

BENEFICJENCI
W strukturze programu uwzględniono złożoność i różnorodność sektora kultury i sektora kreatywnego, które obejmują:
- organizacje finansowane publicznie,
- organizacje nienastawione na zysk,
- prywatne przedsiębiorstwa handlowe.


Więcej informacji:
Krajowy Punkt Kontaktowy
Creative Europe Desk Polska
Al. Ujazdowskie 41 (róg Wilczej) - III piętro
00-540 Warszawa
tel.: 22 44 76 180
tel. kom.: 600 900 676
info@kreatywna-europa.eu
http://www.kreatywna-europa.eu/