rozmiar czcionki: A | A | A

Europa Środkowa 2020

Program Europa Środkowa 2020 (Central Europe 2014-2020) jest kontynuacją programu z lat 2007-2014, opartego na zasadach współpracy transnarodowej (dotyczy 8 krajów Unii Europejskiej: Austria, Czechy, Niemcy, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry, Włochy). Oferuje dostęp do wiedzy, innowacji i doświadczeń zagranicznych partnerów.  Realizacja wspólnych projektów może stać się punktem wyjścia dla przedsięwzięć inwestycyjnych finansowanych ze środków innych programów.

CELE OGÓLNE I SZCZEGÓŁOWE

Ogólnym celem programu jest wzmocnienie spójności terytorialnej, promowanie wewnętrznej integracji oraz poprawa konkurencyjności obszaru Europy Środkowej.

Spójność terytorialna rozumiana jest jako odpowiedni dostęp dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych do podstawowych usług, bez względu na terytorium, do którego przynależą.
Integracja dotyczy usunięcia barier, które ograniczają swobodny ruch w rozumieniu fizycznym, prawnym, społecznym, gospodarczym, a także informacyjnym.
Konkurencyjność  obejmuje czynniki, które pozytywnie wpływają na działalność gospodarczą (np. jakość życia, zrównoważony rozwój, równouprawnienie płci), a także na osiągnięcie dobrobytu gospodarczego oraz wysokiej jakości życia.

Cele szczegółowe traktują o podnoszeniu konkurencyjności obszaru Europy Środkowej poprzez wzmacnianie struktur innowacyjności i dostępności oraz poprawę równomiernego i zrównoważonego terytorialnego rozwoju poprzez podniesienie jakości środowiska oraz rozwój atrakcyjnych miast i regionów w obszarze Europy Środkowej.


BUDŻET I DOFINANSOWANIE DLA PROJEKTÓW

Budżet projektu wynosi 231 miliony euro, które pochodzą ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Partnerzy projektu mogą uzyskać refundację do 85% kosztów. Dokładna kwota dofinansowania zależy od kraju członkowskiego, w którym jest siedziba oraz od tego czy prowadzona jest działalność gospodarcza.  Partnerzy z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Słowenii mogą uzyskać dofinansowanie kosztów kwalifikowanych projektu do 85%. Wnioskodawcy z Austrii, Niemiec i Włoch – do 75%.

Całkowity budżet projektu powinien wynosić od 1 do 5 milionów euro (dopuszczalne są także wyjątkowe przypadki projektów o mniejszym lub większym budżecie).


UDZIAŁ W PROGRAMIE

Konsorcja partnerskie powinny angażować:
• co najmniej trzech partnerów finansujących,
• z co najmniej trzech krajów,
• z których co najmniej dwóch partnerów usytuowanych jest w unijnych regionach Europy Środkowej.

Wszyscy partnerzy powinni być zaangażowani w projekt w sposób proporcjonalny i być w stanie wiarygodnie określić w zarysie korzyści osiągnięte ze współpracy partnerskiej i transnarodowej. Program w szczególności zachęca do wielodyscyplinarnej i międzysektorowej współpracy partnerskiej. Mimo, że nie wyklucza się większych konsorcjów, rekomendowana liczba partnerów wynosi od 8 do 12 w zależności od wybranego typu działań. Średnia liczba partnerów w projektach zatwierdzonych wynosi 11.

Partnerami projektowymi mogą być:
• władze publiczne szczebla krajowego, regionalnego i lokalnego (ministerstwa, samorządy regionalne, jednostki administracyjne, samorządy miejskie oraz ich wydziały);
• instytucje o charakterze publicznym (stowarzyszenia rozwoju regionalnego oraz agencje innowacyjności i rozwoju).
• instytucje prywatne, w tym prywatne firmy posiadające osobowość prawną.

Instrukcje w jaki sposób oraz gdzie znaleźć partnera do projektu zwarte są na oficjalnej stronie programu: www.europasrodkowa.gov.pl


WIĘCEJ INFORMACJI UDZIELA:

Krajowy Punkt Kontaktowy Programu dla Europy Środkowej
- Agnieszka Burda
- Monika Strojecka-Gevorgyan

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju
Departament Współpracy Terytorialnej
Wydział Współpracy Transnarodowej i Międzyregionalnej
ul. Mickiewicza 15
40-951 Katowice
tel.  32 253 90 08
fax.  32 253 73 76
e-mail odpowiednio: imię.nazwisko@mir.gov.pl

STRONY INTERNETOWE PROGRAMU
http://www.central2020.eu (w języku angielskim)
http://europasrodkowa.gov.pl  (w języku polskim)