rozmiar czcionki: A | A | A

Europa dla Obywateli

Europa dla Obywateli (2014-2020) jest kontynuacją starego programu (2007-2013) o tej samej nazwie. Program ma na celu zwiększenie świadomości obywateli o historii i integracji europejskiej oraz pomoc obywatelom w lepszym zrozumieniu polityki UE i jej wpływie na ich codzienne życie. Program składa się z dwóch obszarów tematycznych – „Pamięć i Obywatelstwo europejskie” oraz „Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie”, które są uzupełnione przez działanie horyzontalne – „Waloryzacja”.

Waloryzacja – ma na celu analizę, rozpowszechnianie i wykorzystanie wyników projektów dofinansowanych z Programu „Europa dla Obywateli”.
Pamięć i Obywatelstwo europejskie – ten obszar tematyczny dotyczy pokoju w Europie. Jego celem jest wsparcie inicjatyw, które przynoszą refleksję nad reżimami totalitarnymi i analizują najnowszą historię Europy z różnych perspektyw. Został stworzony zgodnie z założeniem, iż pamięć o przeszłości jest konieczna do budowania lepszej przyszłości.
Demokratyczne zaangażowanie i uczestnictwo obywatelskie – ta część programu została stworzona z myślą o wzmocnieniu znajomości polityki UE i sposobu, w jaki jest ona tworzona. Pomoże to również włączyć obywateli w proces tworzenia polityki europejskiej. Organizacje obywatelskie mogą ubiegać się o środki, które pomogą zachęcić i rozwinąć odpowiedzialne i demokratyczne zaangażowanie obywatelskie w procesie integracji europejskiej.

Ogólne cele programu:
• przyczynianie się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z Unią, jej historią i różnorodnością przez obywateli Unii
• promowanie obywatelstwa europejskiego oraz poprawa warunków społecznego i demokratycznego zaangażowania na poziomie Unii.

Szczegółowe cele programu:
• zwiększenie świadomości w zakresie pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu Unii, którym jest wspieranie pokoju, unijnych wartości i dobrobytu jej narodów, poprzez stymulowanie debaty, refleksji i tworzenia sieci kontaktów
• zachęcanie do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa obywateli na szczeblu Unii poprzez budowanie ich wiedzy na temat procesu kształtowania polityki Unii i promowanie możliwości społecznego i międzykulturowego zaangażowania oraz wolontariatu na szczeblu Unii.

Kwalifikowalni wnioskodawcy:
• Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na rzecz pamięci europejskiej
• Organizacje społeczeństwa obywatelskiego działające na szczeblu europejskim
• Organizacje badające europejską politykę publiczną (ośrodki analityczne)
• Platformy organizacji ogólnoeuropejskich

Obecnie można składać wnioski na działalność przewidzianą w latach 2014-2017. Łączny budżet do dyspozycji w ramach czteroletnich partnerstw ramowych (2014-2017) wynosi 27,04 mln euro. Około jednej trzeciej budżetu przeznaczone zostanie dla organizacji badających europejską politykę publiczną (ośrodków analitycznych). Pomoc finansowa Unii nie może przekroczyć 70% kwalifikowalnych kosztów tymczasowych w odniesieniu do wszystkich kategorii organizacji z wyjątkiem platform organizacji ogólnoeuropejskich, w odniesieniu do których pułap ustalono na poziomie 90%.

Więcej informacji:
Punkt Kontaktowy w Polsce:
Al. Ujazdowskie 41
00-540 Warszawa (wejście główne)
tel: +48 22 111 00 14, +48 22 447 61 74
edo@iam.pl
www.europadlaobywateli.pl

Strona programu Europa dla Obywateli (2014-2020)

Informacje nt. naborów