rozmiar czcionki: A | A | A

Komitet Regionów

Komitet Regionów (KR) jest organem doradczym reprezentującym samorządy lokalne i regionalne w Unii Europejskiej.




ROLA KOMITETU REGIONÓW
Zadaniem Komitetu Regionów jest wypowiadanie się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komitet sporządza w tym celu sprawozdania („opinie”) dotyczące wniosków legislacyjnych Komisji. Komisja, Rada i Parlament są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów przed przyjęciem decyzji UE w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych.

Członkowie
Komitet Regionów liczy obecnie 350 członków (z których każdy ma zastępcę) ze wszystkich 28 państw UE. Członkowie Komitetu i ich zastępcy są mianowani na pięcioletnią kadencję przez Radę działającą na wniosek państw UE. Każdy kraj wybiera swoich członków zgodnie z własną procedurą, jednak skład każdej z delegacji odzwierciedla polityczną, geograficzną i regionalną bądź lokalną sytuację danego kraju. Członkowie Komitetu są pochodzącymi z wyboru przedstawicielami władz regionalnych lub lokalnych albo pełnią kluczowe funkcje w takich władzach w swoich regionach.

Sekretariat generalny
Sekretariat Generalny wspiera prace Komitetu, ma on służyć pomocą członkom KR w wykonywaniu ich obowiązków poprzez zapewnienie obsługi administracyjnej. Obecnie sekretarzem generalnym Komitetu jest Jiří Buriánek.
 

STRUKTURA KOMITETU
Komitet Regionów odbywa w ciągu roku sześć sesji plenarnych, podczas których określa ogólne kierunki polityki i przyjmuje opinie.

Zgromadzenie Plenarne to władza najwyższa KR, a jego podstawowe zadania to m.in.: przyjmowanie opinii, raportów i uchwał, wybór prezydenta i członków Prezydium oraz powoływanie komisji i jej członków.

Ważną funkcją jest funkcja prezydenta wybieranego na dwa i pół roku, który jest zobligowany do zwoływania Zgromadzenia Plenarnego przynajmniej raz na kwartał.

Podstawowe funkcje Prezydium (składającego się z 60 członków – prezydenta, pierwszego wiceprezydenta i 27 wiceprezydentów, przewodniczących czterech grup politycznych i 27 innych członków) to:
• tworzenie wytycznych programów politycznych na początku każdej kadencji,
• przygotowanie i koordynacja prac zgromadzenia plenarnego,
• przygotowanie projektu wydatków i dochodów Komitetu.

W Komitecie działa sześć komisji, które zajmują się zagadnieniami z różnych obszarów polityki i przygotowują opinie poddawane pod dyskusję podczas sesji plenarnych. Komisje te odpowiadają kolejno za:
• spójność terytorialną,
• politykę gospodarczą i społeczną,
• edukację, badania naukowe oraz kwestie dotyczące młodzieży
• środowisko, zmiany klimatu i energię,
• obywatelstwo, sprawowanie rządów oraz sprawy instytucjonalne i zewnętrzne,
• zasoby naturalne.

Komitet przyjmuje również rezolucje w sprawach politycznych najwyższej wagi.

W Komitecie Regionów znajdują się przedstawiciele pięciu grup politycznych odpowiadających głównym europejskim typom ugrupowań politycznych:
Europejska Partia Ludowa (EPL) – European People's Party (EPP)
Partia Europejskich Socjalistów (PES) – Party of European Socialists (PES)
Przymierze Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) – Group of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE)
Grupa Przymierza Europejskiego (EA) – European Alliance Group
Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) – European Conservatives and Reformists Group (ECR)

SIEDZIBA
Bâtiment Jacques Delors
Rue Belliard 99-101
B-1040 Bruxelles, Belgique
Tel: +32 2 282 22 11
Fax: +32 2 282 23 25


WIĘCEJ INFORMACJI
Strona główna Komitetu Regionów


Źródło opracowania: portal Unii Europejskiej – www.europa.eu