rozmiar czcionki: A | A | A

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym i opiniodawczym Unii Europejskiej, powołanym do życia w 1957 r. na mocy traktatu rzymskiego. Reprezentuje on na forum unijnym przedstawicieli szeroko rozumianego zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego, wywodzących się z różnych grup zajmujących się działalnością gospodarczą i społeczną.

Za pośrednictwem EKES-u europejskie grupy interesu – związki zawodowe, pracodawcy, rolnicy – mogą się formalnie wypowiadać na temat wniosków legislacyjnych UE. Wszystkie opinie są przekazywane organom decyzyjnym Unii, a następnie publikowane w Dzienniku Urzędowym UE.

Podstawowe funkcje:
• przedstawianie swojej opinii Radzie, Komisji i Parlamentowi Europejskiemu albo na ich wniosek, albo z własnej inicjatywy. Przeciętnie EKES opiniuje 170 dokumentów rocznie (około 15% z własnej inicjatywy). W niektórych kwestiach instytucje są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu, np. wtedy gdy chodzi o swobodny przepływ ludzi, swobodę osiedlania się, współpracę w kwestiach socjalnych, zagadnieniach związanych z oświatą, ochroną zdrowia i praw konsumenta, a także ochroną środowiska i rozwoju regionalnego, polityką zatrudnienia, ustawodawstwem społecznym i równouprawnieniem płci. Opinie Komitetu nie są dla nich wiążące, mają wyłącznie charakter doradczy. Często są traktowane jako miernik społecznej akceptacji danego projektu;
• zachęcanie społeczeństwa obywatelskiego do większego angażowania się
w kształtowanie polityki UE;
• wzmacnianie roli społeczeństwa obywatelskiego w krajach nienależących do UE oraz pomaganie w tworzeniu struktur doradczych.

Członkowie:
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny liczy 353 członków reprezentujących środowiska społeczno-gospodarcze z całej Europy. Członkowie są nominowani przez rządy krajów UEi mianowani przez Radę Unii Europejskiej na odnawialną pięcioletnią kadencję. Członkowie EKES-u nie pobierają wynagrodzenia, lecz otrzymują diety na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania w związku z uczestniczeniem w posiedzeniach.

Członkowie Komitetu należą do jednej z trzech grup:
pracodawców
pracowników
różnych grup interesu (np. grup rolników, konsumentów). 


Liczba członków z poszczególnych państw zależy od liczby ich ludności:
Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy – 24 członków
Hiszpania, Polska – 21 członków
Rumunia – 15 członków
Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Grecja, Holandia, Portugalia, Szwecja, Węgry – 12 członków
Chorwacja, Dania, Finlandia, Irlandia, Litwa, Słowacja – 9 członków
Estonia, Łotwa, Słowenia – 7 członków
Cypr, Luksemburg – 6 członków
Malta – 5 członków

Komitet obraduje na Zgromadzeniu Plenarnym. Debaty oraz projekty opinii są przygotowywane przez komisje zwane sekcjami, z których każda zajmuje się określonymi obszarami polityki. Obecnie istnieje sześć takich sekcji:
• sekcja unii gospodarczej i walutowej oraz spójności ekonomicznej i społecznej (ECO),
• wspólnego rynku, produkcji i konsumpcji (INT),
• transportu, energetyki, infrastruktury i społeczeństwa informacyjnego (TEN),
• zatrudnienia, spraw socjalnych i obywatelstwa (SOC),
• rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich i ochrony środowiska (NAT),
• oraz sekcja stosunków zewnętrznych (REX).

Na podstawie opinii opracowanych na posiedzeniach sekcji, członkowie Komitetu uchwalają zwykłą większością głosów opinie, które są następnie przekazywane Radzie, Komisji i Parlamentowi a także publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Kontakt:
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
Rue Belliard/Belliardstraat 99
B-1040 Bruxelles/Brussel
Belgique/België
Tel: +32 2 546 90 11
Fax: +32 2 513 48 93

Oficjalna strona Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego