rozmiar czcionki: A | A | A

Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 12 dla Uczniów Niesłyszących i słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu.

DSOSW nr 12 jest placówką oświatową, która zajmuje się nauczaniem i wychowaniem dzieci i młodzieży, nie tylko z dysfunkcją słuchu, ale również z innymi niepełnosprawnościami. Do Ośrodka przyjmowani są wychowankowie z Dolnego Śląska i województw ościennych. Obecnie w placówce przebywa 155 uczniów w wieku od 3 do 24 lat. Ośrodek funkcjonuje w 5 budynkach, na 6,2 hektarowej powierzchni. Ośrodek istnieje od 1948 roku początkowo jako Wrocławska szkoła Podstawowa dla Dzieci Głuchych kierowana przez przybyłego ze Lwowa Mieczysława Kempę.

W 1972 roku nastąpiła zmiana nazwy na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dzieci Głuchych. W styczniu 1999 roku Samorząd Województwa Dolnośląskiego stał się organem prowadzącym dla Ośrodka. W tym tez roku Placówka zmieniła nazwę na Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Dzieci Niesłyszących. Od 1 stycznia 2010 roku Ośrodek otrzymał nazwę Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 12 dla Niesłyszących i Słabosłyszących. Z dniem 1 września 2019 r. Ośrodek zmienił nazwę na Dolnośląski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 12 dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących oraz z innymi niepełnosprawnościami im. Marii Grzegorzewskiej we Wrocławiu.

 W skład Ośrodka wchodzą:
- Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka,
- Przedszkole,
- Szkoła Podstawowa,
- Liceum Ogólnokształcące,
- Branżowa Szkoła I Stopnia – specjalności kształcenia: stolarz, krawiec,    kucharz, fryzjer
- Szkoła Przysposabiająca do Pracy,
- Technikum - specjalności kształcenia: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk, technik grafiki i
poligrafii cyfrowej,
- Szkoła Policealna – specjalność  kształcenia - florysta,
- Internat.

W Ośrodku uczą się i przebywają w internatach dzieci i młodzież, posiadające orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, niesłyszące i słabosłyszące oraz dzieci z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W Placówce zatrudnieni są specjaliści surdopedagodzy, oligofrenopedagodzy, dwóch psychologów, dwóch pedagogów, dwóch logopedów oraz specjalista od terapii sensorycznej.

W Ośrodku prowadzone są różnorodne zajęcia dodatkowe, m.in.:
- integracja sensoryczna,
- muzykoterapia,
- logopedia,
- gimnastyka korekcyjna,
- terapia psychologiczna i pedagogiczna,
- zajęcia w Sali Doświadczania Świata.

Dzieci i młodzież mogą rozwijać swoje zainteresowania poprzez uczestnictwo w różnorodnych zajęciach, np.  teatralnych, plastycznych, technicznych, komputerowych, muzyczno-tanecznych, kulinarnych, sportowych i filmowych. Wychowankowie Ośrodka uczestniczą w wielu konkursach dydaktycznych, artystycznych, sportowych i teatralnych, gdzie osiągają wysokie wyniki.
W Ośrodku funkcjonuje obiekt szkolny z pięknym blokiem sportowym, warsztatami stolarskimi i blokiem żywienia, siłownia zewnętrzna oraz nowoczesny plac zabaw dla młodszych dzieci.

Wszystkie sale dydaktyczne wyposażone są w nowoczesne pomoce dydaktyczne, sprzęt multimedialny (tablice interaktywne, rzutniki, laptopy). Na terenie szkoły funkcjonują trzy, bardzo dobrze wyposażone, pracownie komputerowe. Na terenach zielonych wychowankowie mogą korzystać ze ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej, gdzie opisana została unikatowa flora i fauna, którą spotkać można na terenie parku Ośrodka.