rozmiar czcionki: A | A | A

Nauczyciele z Dolnego Sląska w Sankt Petersburgu

17.12.2014 14:29 14:29

W dniach 30.11.2014 - 06.12.2014 reprezentacyjna grupa z Dolnego Śląska przebywała na wizycie studyjnej w Sankt Petersburgu.

Fot./Źródło: DODN we Wrocławiu

Uczestnikami wyjazdu byli głównie nauczyciele, opiekunowie laureatów konkursu z wiedzy o Rosji „Białe Noce” - Ewa Czajkowska z Gimnazjum Publicznego w Ścinawie Joanna Łaźniowska z Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu, Krzysztof Sojka z Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu, Tomasz Żołnierz z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku. Nauczycielom historii towarzyszyła Dorota Fortuna-Rataj, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych ze Świdnicy, która w maju gościła grupę z Sankt Petersburga oraz Józef Dymalski, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, który od lat wspiera wspólne, międzynarodowe inicjatywy w dziedzinie oświaty.


Głównym celem wyjazdu była wymiana doświadczeń z zakresu edukacji i wychowania oraz organizacji i przebiegu konkursu z wiedzy o kraju partnera. Ponadto uczestnicy mieli okazję do zapoznania się z kulturą i historią Rosji.


Spotkania, które odbyli w trakcie pobytu, m.in. z profesorem Sergiejem Tarasowem, Przewodniczącym Komitetu Obwodu Leningradzkiego, profesorem Sergiejem Lisycynem, Kierownikiem Katedry i Nauk Społecznych, profesorem Aleksandrem Iwanowiczem Bukriewem, Wicerektorem Leningradzkiego Obwodowego Instytutu Rozwoju Edukacji oraz z konsul RP w Sankt-Petersburgu Lucyną Morawską-Uhryn były doskonałą okazją do dialogu i wymiany poglądów.

 

Gospodarze zapoznali uczestników wyjazdu studyjnego z działalnością Instytutu Kształcenia Nauczycieli Obwodu Leningradzkiego. Przedstawili bogatą ofertę oraz wielotorowe podejście do kształcenia. Szczególną uwagę zwrócili na system kształcenia dzieci utalentowanych, którym szkoła i inne ośrodki umożliwiają wszechstronny rozwój. Centrum Rozwoju Twórczego Dzieci i Młodzieży „Intelekt" okazał się prawdziwą kuźnią talentów. Metody pracy z uczniem wybitnym i system „szlifowania diamentów” wywołał gorącą dyskusję na temat kształcenia w obu krajach. Cykliczność spotkań oraz możliwość kontaktu poprzez videokonferencje może być dobrą praktyką do zastosowania w polskich szkołach. Wizyta w szkole w Gatczynie miała charakter warsztatowy i była okazją do obserwacji zajęć. Odwiedziny w obu placówkach skłoniły do refleksji, które przerodziły się w ciekawy dialog już w Instytucie przy „okrągłym stole”. Spotkania były okazją nie tylko do wymiany doświadczeń, ale i poznania wielu wybitnych specjalistów z różnych dziedzin nauki.

 


Organizatorzy z dużą troską zadbali o każdy szczegół pobytu. Ich serdeczność  i życzliwość oraz chęć pokazania w krótkim czasie najpiękniejszych zakątków miasta czy okolic, były ujmujące. Bogaty program kulturalny na zawsze pozostanie pięknym wspomnieniem o Sankt Petersburgu. Folkowy wieczór, balet Piotra Czajkowskiego, czy zwiedzanie Ermitażu to niezapomniane chwile. Na zakończenie pobytu uczestnicy dostali certyfikaty, które były zwieńczeniem wymiany doświadczeń i planów na przyszłość.

 

Wyjazd był niezwykle cenny poprzez możliwość poszerzenia horyzontów, zdobycia nowej wiedzy i umiejętności, które z pewnością zostaną wykorzystane w dalszej pracy. Grupa wróciła do Polski pełna inspiracji, pomysłów i energii.

 

Tekst źródo: DODN we Wrocławiu.

Fot./Źródło: DODN we Wrocławiu
Fot./Źródło: DODN we Wrocławiu
Fot./Źródło: DODN we Wrocławiu
Fot./Źródło: DODN we Wrocławiu
Fot./Źródło: DODN we Wrocławiu