rozmiar czcionki: A | A | A

„Z Syberii do Polski – śladami polskich bohaterów” - Lekcja historii ze świadkiem

03.10.2019 14:16

W szkołach, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczyna się projekt lekcji ze świadkami historii.

Jako pierwsi biorą w nim udział uczniowie Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Uczniów Niewidomych i Słabowidzących oraz z innymi niepełnosprawnościami we Wrocławiu. O swoich losach i zesłaniu na Syberię, opowiedzieli im świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń. „Myślę, że to dobry sposób na zachęcenie młodzieży do zgłębiania dziejów Polski, pokazanie, że historia to nie tylko podręczniki zapisane wieloma datami, ale że to rzeczywiste zdarzenia, które dotykały prawdziwego człowieka, często determinujące jego dalsze życie.”- Komentuje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Program „Z Syberii do Polski – śladami polskich bohaterów”, jest projektem edukacyjnym. Oprócz tradycyjnych lekcji, na których świadek historii przedstawia swoją relację z życia dotyczącą zesłania na Syberię lub do Kazachstanu, organizowane są debaty i dyskusje podczas których młodzież może zadawać pytania.

Organizując ten projekt, naszym głównym przesłaniem było przybliżenie historii młodemu pokoleniu, pielęgnowanie pamięci o polskich bohaterach, nie tylko tych którzy w mundurach walczyli i ginęli na polu chwały za wolność ojczyzny, ale także o tych, którzy zostali zesłani i wywiezieni na Syberię i do Kazachstanu tylko za to, że byli Polakami.