rozmiar czcionki: A | A | A

XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich - Bożków 2018

19.10.2018 11:26

W dniach 12 -14 października 2018 roku w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie, odbył się XXII Zlot Szkół Reymontowskich oraz XIV Konkurs Recytatorski "Mówimy Reymontem”. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Pana Cezarego Przybylskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Starosty Kłodzkiego oraz Wójta Gminy Nowa Ruda.

ZSA Bożków

Do szkoły w Bożkowie, która była tegorocznym gospodarzem Zlotu, przybyła Rodzina Reymontowska z 17 szkół z całej Polski. W tym roku były to: Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Stróżewie, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Koziebrodach, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Gołębiewku, Zespół Szkolno-Przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Pogwizdowie, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Szczutowie, Zespół Szkolno-Przedszkolny –Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Wł. St. Reymonta w Kołaczkowie, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Uboczu, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Brzezinach, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Solcu, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Pielgrzymce - Gimnazjum  im. Wł. St. Reymonta w Pielgrzymce, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta  w Rokicinach, Szkoła Podstawowa im. Wł. St. Reymonta w Trzebnicach, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Wł. St. Reymonta w Radomsku, Gimnazjum Nr 2 im. Wł. St. Reymonta w Tuszynie, Technikum im. Wł. St. Reymonta w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubinie, Technikum im. Wł. St. Reymonta w Zespole Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie.

Wśród  gości, którzy odwiedzili Szkołę podczas Zlotu, byli: Pan Julian Golak – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Pan Jerzy Więcławski – Dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki w Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.
            
Pierwszego dnia Zlotu odbył się pierwszy etap eliminacji  XIV Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego ,,Mówimy Reymontem”, nad przebiegiem którego czuwała komisja konkursowa. W wyniku zmagań konkursowych do ścisłego finału dostało się 6 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych – szkoła podstawowa i ponadpodstawowa. Młodzież, doskonale przygotowana przez swoich opiekunów, prezentowała wysoki poziom recytacji. Laureatki pierwszych miejsc, wraz z opiekunami, w nagrodę w czerwcu przyszłego roku polecą do Kanady. Tam wystąpią w Konkursie Recytatorskim im. Marii i Czesława Sadowskich. Ponadto w czasie tygodniowego pobytu będą mogły zobaczyć Kanadę i poznać życie Polonii Kanadyjskiej. Konkurs dostarczył wszystkim niezapomnianych przeżyć i wzruszeń.

Drugi dzień Zlotu upłynął pod znakiem warsztatów i wycieczek. Wzięli w nich udział zarówno uczniowie przybyłych szkół reymontowskich, jak i młodzież Zespołu Szkół Agrotechnicznych w Bożkowie. Uczestnicy mieli okazję poznać kuchnię polską z przełomu XIX i XX w., tajniki haftu krzyżykowego, tańce polskie epoki reymontowskiej i wiele innych. Wachlarz zajęć był bardzo różnorodny i z pewnością każdy uczestnik Zlotu odnalazł coś interesującego dla siebie. W tym dniu odbyły się także wycieczki do Wambierzyc oraz Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Uczestnicy wycieczek mieli okazję poznać historię papiernictwa oraz własnoręcznie czerpać papier, który zabrali ze sobą na pamiątkę.

Ostatni dzień Zlotu to czas podsumowań i pożegnania. Po finale konkursu recytatorskiego wszyscy uczestnicy Zlotu oraz poczty sztandarowe wzięli udział we Mszy świętej w Kościele pw. św.św. Piotra i Pawła w Bożkowie. Odbyła się także gala podsumowująca  minione dni, której ważnym elementem  było ogłoszenie wyników XIV Konkursu Recytatorskiego "Mówimy Reymontem". Następnie przyszedł czas na podziękowania za udział w Zlocie. Każda ze szkół  reymontowskich otrzymała  pamiątkowe dyplomy oraz medale.

ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków
ZSA Bożków