rozmiar czcionki: A | A | A

XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Zawidzu Kościelnym

27.09.2017 08:02

W dniach 22-24 września 2017 r. w Zawidzu Kościelnym odbył się XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich połączony z XIII Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim pn. „Mówimy Reymontem”. W uroczystości wziął udział Pan Tadeusz Samborski – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Uczestniczyła również delegacja z Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Lubinie i Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Bożkowie – szkoły, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

W dniu 22 września br. w Zawidzu Kościelnym odbyło się oficjalne otwarcie XXI Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Reymontowskich. W uroczystości wzięły udział delegacje ze szkół noszących imię noblisty. Każda z placówek zaprezentowała sztandar swojej szkoły oraz jej historię. Gościem honorowym spotkania była odtwórczyni roli Jagny w filmie "Chłopi" - Pani Emilia Krakowska.

W sobotę, 23 września odbył się XIII Ogólnopolski Konkurs Recytatorski pn. „Mówimy Reymontem”. Uczniowie w podziale na szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne, prezentowali fragmenty utworów noblisty. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Ostatniego dnia Zlotu, w niedzielę 24 września, uczestnicy wzięli udział w mszy świętej, bezpośrednio po której odbyło się oficjalne zakończenie Zlotu.

Każdy Zlot jest okazją do integracji Rodziny Reymontowskiej. To także możliwość wymiany doświadczeń, tworzenia pięknych wspomnień, kultywowania tradycji i upamiętniania noblisty.