rozmiar czcionki: A | A | A

Walczą o indeksy polskich uczelni

14.01.2012 15:44

Wiedzą z zakresu polityki i gospodarki, stosunków międzynarodowych oraz historii najnowszej wykazali się uczestnicy okręgowych eliminacji 53. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Najlepsi młodzi Dolnoślązacy rywalizowali o udział w finale Olimpiady i indeksy na wybrane uczelnie w całym kraju. Uczestników dopingował osobiście Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

www.dsw.edu.pl

Ponad 70. najlepszych uczniów z regionu reprezentujących blisko 50 szkół ponadgimnazjalnych zamiast rozpocząć ferie zimowe, przyjechało w sobotę do Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, by wziąć udział w Olimpiadzie. Jednak tylko 9 z nich pojedzie w marcu do stolicy walczyć o ocenę celującą z WOS-u na maturze i indeksy na wybranych kierunkach studiów w zakresie nauk społecznych (m.in. politologia, stosunki międzynarodowe, europeistyka). Najlepszy okazał się Marcin Sepełowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących z Bielawy. Drugie miejsce zajęła Dorota Wieczorkowska z XIV LO z Wrocławia, a trzecie Tomasz Wojtczak z Zespołu Szkół nr 2 z Wałbrzycha.
To zwycięzcy sprawdzianu okręgowego, który składał się z części pisemnej w formie testu i ustnej, podczas której uczniowie odpowiadali na problemowe pytania. Wśród tematów znalazły się między innymi pojęcia dysfunkcjonalności moralnej sfery politycznej i gospodarczej, tj.: klientelizm, kumoterstwo, letaprywacja i nepotyzm, koncepcje w etyce laickiej czy europejskie dokumenty z dziedziny ochrony praw człowieka.

Marcin Sepełowski i Dorota Wieczorkowska już po raz drugi będą reprezentowali barwy Dolnego Śląska na zawodach centralnych w Warszawie. Natomiast po raz pierwszy od kilku lat uczniowie spoza Wrocławia (5 osób) stanowią większą grupę zwycięzców etapu okręgowego nad uczniami z Wrocławia (4 osoby).

Najlepszym z najlepszych marszałek województwa Rafał Jurkowlaniec wręczył nagrody, a europarlamentarzyści Lidia Geringer de Oedenberg oraz Jacek Protasiewicz ufundowali wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego.

Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, która w tym roku przebiega pod hasłem „Etyka w życiu publicznym”, jest objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.  Konkurs organizowany jest na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Organizatorem zawodów Okręgu Dolnośląskiego jest Instytut Bezpieczeństwa i Spraw Międzynarodowych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

www.dsw.edu.pl