rozmiar czcionki: A | A | A

W XXIII Ogólnopolski Zlot Szkół Reymontowskich w Koziebrodach

03.10.2019 07:17

W dniach 20 - 22 września 2019 r. delegacja Technikum im. Władysława Stanisława Reymonta w Dolnośląskim Zespole Szkół w Lubinie, dla której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego, uczestniczyła w XXIII Ogólnopolskim Zlocie Szkół Reymontowskich w Koziebrodach połączonym z XV Ogólnopolskim Konkursem Recytatorskim „Mówimy Reymontem”.

DZS Lubin

Głównym przesłaniem takich spotkań jest nawiązanie wspólnych relacji ze szkołami mających za patrona Stanisława Władysława Reymonta, ukazanie szacunku dla tradycji, dorobku literackiego znakomitego, polskiego pisarza, a także silnych odczuć, że wspólnie tworzymy historię naszych szkół, historię Zlotów Szkół Reymontowskich.

W piątek, 20 września odbyło się oficjalne otwarcie Zlotu Szkół Reymontowskich. Do Koziebród przyjechało 12 delegacji ze szkół noszących imię noblisty. Każda z placówek zaprezentowała sztandar swojej szkoły oraz jej historię. Na koniec zaprezentowali się uczniowie szkoły w Koziebrodach, którzy wystawili scenkę z „Chłopów”. Wieczorem uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzycznych, plastycznych, teatralnych i decoupage.

W sobotę, 21 września o godz.9.00 rozpoczął się XV Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Mówimy Reymontem”. Uczniowie w podziale na szkoły podstawowe oraz szkoły średnie prezentowali fragmenty utworów noblisty. Naszą szkołę reprezentowała Klaudia Kozak z klasy 3 technikum. Pięknie wyrecytowała fragment „Pamiętników” Władysława Stanisława Reymonta i zajęła wysokie 3 miejsce. Dalsza część dnia upłynęła na zwiedzaniu Muzeum Wsi Mazowieckiej, gdzie uczestnicy mogli zobaczyć domy wiejskie Mazowsza z XIX wieku oraz posłuchać o zwyczajach i codziennym życiu ich mieszkańców.
Ostatniego dnia Zlotu, w niedzielę 22 września uczestnicy wzięli udział we Mszy Świętej, bezpośrednio po której odbyło się oficjalne zakończenie Zlotu wraz z ogłoszeniem wyników i występem artystycznym. Każdy Zlot jest okazją do integracji Rodziny Reymontowskiej, do której co jakiś czas dołączają nowe szkoły. To także okazja do wymiany doświadczeń, tworzenia pięknych wspomnień, kultywowania tradycji i upamiętniania noblisty.


DZS Lubin
DZS Lubin
DZS Lubin
DZS Lubin
DZS Lubin
DZS Lubin
DZS Lubin