rozmiar czcionki: A | A | A

2,5 mln złotych na budowę łącznika w Trzebnicy

05.05.2009 13:20

Dotacja przyznana dla Trzebnicy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoli na połączenie dwóch dróg krajowych, a tym samym na wyprowadzenie z centrum miasta ruchu tranzytowego. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński wizytował dziś plac budowy oraz przekazał dokumenty na dofinansowanie Burmistrzowi Trzebnicy Markowi Długozimie.

Dzięki budowie od lat oczekiwanego połączenia drogi krajowej nr 5 i nr 15, ruch tranzytowy ominie centrum miasta. Dziś samochody zmierzające do Milicza i dalej w kierunku północy Polski oraz do Oleśnicy i dalej w kierunku Warszawy przejeżdżają przez ścisłe centrum Trzebnicy. W godzinach szczytu są to setki TIR-ów i samochodów osobowych skutecznie blokujących miasto, dla których jest to najkrótsza droga m.in. z Wrocławia do Bydgoszczy i Gdańska. Łącznik drogowy wybudowany pomiędzy ulicami Milicką i Prusicką będzie nie tylko udogodnieniem dla kierowców, ale przede wszystkim będzie miał kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w mieście – dla mieszkańców, a także pielgrzymów i turystów przybywających do Sanktuarium Św. Jadwigi. Zmniejszenie natężenia ruchu samochodowego ograniczy także negatywne skutki oddziaływania spalin i hałasu na cenny zabytek.

Ważnym aspektem budowy łącznika jest także poprawa sieci komunikacyjnej w obszarze gospodarczym znajdującym się w północnej części miasta. W bezpośrednim jego sąsiedztwie położone są atrakcyjne tereny inwestycyjne.

Koszt budowy półkilometrowego łącznika to 5 160 500 zł,  z czego dofinansowanie ze środków RPO (działanie 3.1 Transport Drogowy) to 2 580 000 zł.
 
Każdy pas nowej drogi będzie miał 3,5 m szerokości. Wyznaczone będą pasy do skrętu w lewo i w prawo.

Zakończenie prac przewidziane jest na listopad 2009 r.