rozmiar czcionki: A | A | A

Horyzont Europa - następca Horyzontu 2020

26.06.2018 13:05

Horyzont Europa, to nowy program ramowy Unii Europejskiej w zakresie badań i innowacji, który ma zastąpić obecny Horyzont 2020. W budżecie na lata 2021-2027 Komisja proponuje przydzielenie 100 mld euro w nowym programie.

Komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas powiedział: Program „Horyzont 2020” jest jednym z  największych  sukcesów   Europy. Nowy   program  „Horyzont   Europa”   jest  jeszcze  ambitniejszy. W ramach tego programu chcemy zwiększyć środki finansowe dla Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, tak aby umocnić czołową pozycję UE  na świecie  pod  względem osiągnięć  badawczych, a także ponownie zaangażować obywateli przez wytyczenie ambitnych nowych misji dla unijnej nauki. Proponujemy również ustanowienie nowej Europejskiej Rady ds. Innowacji, aby zmodernizować finansowanie przełomowych innowacji w Europie."


W ramach Programu „Horyzont Europa”, wprowadzone zostaną następujące główne elementy :

  • Europejska Rada ds. Innowacji (EIC), która ma oferować wsparcie w dążeniu do tego, aby UE stała się liderem w dziedzinie innowacji tworzących rynki.  Zapewni ona bezpośrednie wsparcie dla innowatorów za pośrednictwem dwóch głównych instrumentów finansowania: jednego dla wczesnych etapów prac, a drugiego dla etapu rozwoju oraz wprowadzania na rynek. Działalność ta będzie uzupełnieniem prac Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT).

  • Nowe ogólnounijne misje w dziedzinie badań naukowych i innowacji skupiające się na wyzwaniach społecznych i konkurencyjności przemysłowej: w ramach programu. Misje te będą współtworzone przez obywateli, zainteresowane strony, Parlament Europejski i państwa członkowskie.

  • Maksymalizacja potencjału innowacji w całej UE: Wsparcie dla słabiej rozwiniętych państw członkowskich UE w ich wysiłkach zmierzających do pełnego wykorzystania krajowego potencjału w zakresie badań naukowych i innowacji zostanie podwojone. Ponadto nowe synergie z Funduszem Spójności i funduszami strukturalnymi ułatwią koordynację i łączenie finansowania oraz pomogą regionom wprowadzić innowacje.

  • Większa otwartość: Zasada „otwartej nauki” stanie się domyślnym trybem funkcjonowania programu  „Horyzont Europa”, przy  wymogu  zapewniania otwartego dostępu  do  publikacji i danych. Przyczyni się to do absorbcji wyników badań finansowanych ze środków unijnych przez rynek, a także zwiększy potencjał w zakresie innowacji.

  • Nowa generacja partnerstwa europejskiego i zacieśniona współpraca z innymi programami UE: Program „Horyzont Europa” uporządkuje liczbę partnerstw,  będzie propagować skuteczne powiązania operacyjne z innymi przyszłymi programami UE, takimi jak polityka spójności, Europejski Fundusz Obronny, program „Cyfrowa Europa” i instrument „Łącząc Europę”, jak również z międzynarodowym projektem ITER w dziedzinie energii termojądrowej.


Więcej informacji:
http://www.kpk.gov.pl/wp-content/uploads/2018/05/Factsheet-budget-proposals-research-innovation-may2018_en.pdf


 

 

Źródło: https://ec.europa.eu/info/designing-next-research-and-innovation-framework-programme/what-shapes-next-framework-programme_en