rozmiar czcionki: A | A | A

Konferencja: Powódź a środowisko - dobre praktyki

07.05.2010 09:09

Dolny Śląsk jest wyjątkowo zagrożony powodziami. W Kotlinie Kłodzkiej, co kilka lat powtarzają się klęski żywiołowe. Jak zapewnić bezpieczeństwo dla mieszkańców? Jak zapobiegać nieracjonalnym tendencjom zagospodarowania terenów narażonych na wylewy rzek? Odpowiedzi m.in. na te pytania szukali uczestnicy trzydniowej konferencji „Dolny Śląsk. Powódź a środowisko. Dobre praktyki”, która odbyła się w Polanicy Zdroju w dniach 21-23 kwietnia.

W obradach, które otworzył Stanisław Longawa, wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, wzięli udział przedsiębiorcy, przedstawiciele samorządu terytorialnego i administracji, działacze organizacji pozarządowych oraz eksperci z ośrodków akademickich Wrocławia i Krakowa.

- Wzrost zagrożenia i strat wywoływanych przez powodzie w dużym stopniu wynika z wkraczania człowieka na tereny dolin rzecznych – mówi  Joanna Gustowska, dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu. - Powszechnym jest nieuwzględnianie podstawowych zasad zagospodarowania tego typu obszarów.


Jedną ze skutecznych metod zmniejszania strat powodziowych może być ograniczanie zabudowy na terenach narażonych zalaniem.
- Takie obszary powinny być ujmowane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego – ocenia Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.


Nawet przy wykorzystaniu wszystkich możliwości technicznych i finansowych nie jest możliwe osiągnięcie całkowitej ochrony przeciwpowodziowej. Urbaniści wskazują na olbrzymie korzyści wynikające z odpowiedniego zagospodarowania przestrzeni, co przy świadomej rezygnacji z zabudowy w obszarach zagrożonych powodzią, pozwoli ograniczyć straty i zapobiec klęskom. Należy odejść od tzw. „walki z powodzią” na rzecz innych metod zarządzania, związanych m.in. z prewencją czy edukacją powodziową mieszkańców terenów najbardziej zagrożonych zalewami, pozwalających na wymianę doświadczeń i definiowanie rzeczywistych problemów.
 
Konferencja została zorganizowana przez Dolnośląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Wojewódzkie Biuro Urbanistyczne, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu oraz WWF Polska.


W gronie mówców znaleźli się między innymi: Leszek Karwowski – Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Marek Mielczarek – Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Joanna Gustowska – Dyrektor Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, Janusz Korzeń – Dyrektor Wojewódzkiego Biura Urbanistycznego we Wrocławiu i Ryszard Kosierb – Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Uczestnikiem debaty był również prorektor ds. rozwoju i informatyzacji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego Marek Łapiński objął konferencję honorowym patronatem. Uczestnicy konferencji wskazali zgodnie na potrzebę kontynuacji spotkań integrujących środowiska zajmujące się tematyką powodziową.