rozmiar czcionki: A | A | A

Spotkanie marszałka z wicepremierem Bawarii

07.06.2019 12:37 12:37

Współpraca międzyregionalna Dolnego Śląska i Bawarii oraz organizowanie wspólnych przedsięwzięć były głównymi tematami rozmów marszałka Cezarego Przybylskiego z Wicepremierem, bawarskim Ministrem ds. Gospodarki, Rozwoju Regionalnego i Energii Hubertem Aiwangerem. Spotkanie odbyło się podczas Przyjęcia Letniego organizowanego przez Konsulat Generalny Niemiec.


Wicepremier Aiwanger przebywa w Polsce od początku tygodnia. Po rozmowach w Gdańsku i Warszawie odwiedził Dolny Śląsk i gościł na organizowanym corocznie przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu Sommerfest. Kontakty przedstawicieli Wolnego Państwa Bawarii z dolnośląskimi władzami regionalnymi trwają od wielu lat i dotyczą zwłaszcza zagadnień gospodarczych.


Wśród wielu tematów poruszonych podczas rozmów znalazły się m.in. propozycja zorganizowania konferencji poruszającej temat zmian demograficznych i struktur społecznych w regionach. Miałaby ona służyć wymianie doświadczeń Bawarii i Dolnego Śląska w zakresie instrumentów jakie posiadają regiony, aby ułatwiać asymilację ludności napływowej. Debata ekspercka mogłaby się odbyć na Dolnym Śląsku w przyszłym roku.


Kolejnym tematem była współpraca i wymiana doświadczeń związanych z rozwijaniem dolnośląskich inteligentnych specjalizacji wśród których znajdują się: mobilność przestrzenna, branża chemiczna i farmaceutyczna, żywność wysokiej jakości czy technologie informacyjno – komunikacyjne (ICT).