rozmiar czcionki: A | A | A

Ruszyła budowa "Breast Unit" - Centrum Leczenia Chorób Piersi

19.04.2016 09:21 09:21

W Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu rozpoczęła się budowa pierwszego w regionie Breast Unitu - nowoczesnego Centrum Leczenia Chorób Piersi. Oddział szpitalny przyjmie pierwsze Pacjentki w styczniu 2017 roku. W uroczystym podpisaniu Aktu erekcyjnego upamiętniającego wmurowanie kamienia węgielnego udział wziął marszałek Cezary Przybylski, Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za dolnośląską służbę zdrowia, Profesor Alicja Chybicka, Metropolita Wrocławski Arcybiskup Józef Kupny oraz lekarze, personel medyczny i pacjentki Dolnośląskiego Centrum Onkologii.

Breast Unit to kompleksowe leczenie nowotworów piersi na wszystkich etapach choroby: od samej diagnozy i konsultacji interdyscyplinarnego zespołu specjalistów, po operację, radioterapię, chemioterapię, wsparcie fizjoterapeuty i psychologa aż do kontroli po całym procesie terapeutycznym. Ośrodki tego typu funkcjonują powszechnie już w wielu krajach UE, w Polsce dopiero się tworzą.

- Samorząd województwa ma bardzo ambitny plan inwestycyjny w obszarze ochrony zdrowia, w tym w szczególności w odniesieniu do leczenia chorób onkologicznych. Breast Unit to jeden z pierwszych elementów tego planu. Docelowym rozwiązaniem będzie budowa Nowego Szpitala Onkologicznego, nad którą już pracujemy - mówił marszałek Cezary Przybylski.


Na terenie Dolnośląskiego Centrum Onkologii przy pl. Hirszfelda trwa budowa modułu, w którym będzie Centrum Chorób Piersi. W nowym budynku będzie się mieścić m.in. oddział szpitalny z komfortowymi salami dla pacjentek, poradnia z gabinetami zabiegowymi i konsultacyjnymi oraz dział diagnostyki obrazowej i małoinwazyjnej chorób piersi. Centrum Chorób Piersi będzie też wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny – m.in. dwa mammografy cyfrowe. W planach jest także stosowanie zaawansowanych technik leczenia – np. radioterapii śródoperacyjnej.


Chodzi o to, by kobieta z podejrzeniem choroby nowotworowej piersi była leczona w sposób kompleksowy na każdym etapie choroby. Od diagnozy, po operację, radioterapię, chemioterapię, operację plastyczną. Ma uzyskiwać również wsparcie psychologiczne i szybko wracać do zdrowia dzięki fizjoterapii. A wszystko pod jednym dachem i w krótkim czasie - powiedział Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.


Pacjentką od początku zajmuje się zespół specjalistów: chirurg onkolog, radiolog, onkolog kliniczny, radioterapeuta, patomorfolog, fizjoterapeuta i psycholog. W takim systemie pacjentka z podejrzeniem raka piersi powinna w ciągu kilku tygodni mieć potwierdzoną diagnozę i ustalony plan kompleksowego leczenia. Dlatego w nowym Centrum Chorób Piersi w DCO zapewnione będzie szybsze leczenie – od momentu zakończenia diagnostyki pogłębionej do operacji minie nie więcej niż 14 dni.


- Mamy doskonały zespół specjalistów i nowoczesny sprzęt. Brakowało nam jedynie nowego oddziału. Powstanie Breast Unit to pierwszy etap budowy nowego centrum onkologicznego we Wrocławiu. Chcemy już teraz zapewnić lepsze warunki leczenia naszym pacjentkom, dlatego zdecydowaliśmy się dobudować specjalny moduł do starego szpitala przy pl. Hirszfelda - mówił dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor DCO.

Koszt inwestycji, to około 25 mln złotych.