rozmiar czcionki: A | A | A

Regiony w sercu nowej Europy

28.05.2014 14:06 14:06

Ostatni dzień Zgromadzenia AER na Dolnym Śląsku upływa pod znakiem debat o przyszłości Unii Europejskiej w obliczu nowego kształtu Parlamentu Europejskiego po wyborach. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego gości Waltera Deffaa, Dyrektora Generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miast Komisji Europejskiej. Wizyta przedstawiciela Komisji Europejskiej to dla Dolnego Śląska ogromne wyróżnienie i szansa zaprezentowania naszego pomysłu na rozwój regionu w najbliższej perspektywie finansowej UE.

„Regiony w sercu Europy” to temat przewodni ostatniego dnia Zgromadzenia AER na Dolnym Śląsku. Paneliści zgromadzeni we Wrocławskim Centrum Konferencyjnym dyskutowali dziś o tym co się stało z tradycyjnymi regionami w Europie, jak się zmieniały i jaka jest ich rola we współczesnej Wspólnocie. Dyskutowano o narzędziach, które warto stosować do promocji regionów oraz o sposobach budowania atrakcyjności regionów w pozyskiwaniu inwestorów i miejsc pracy. Zastanawiano się też nad tym, czy wielopoziomowe zarządzanie to odpowiednia forma wzmacniania regionów w przyszłości.

Konferencję otworzył dr Jerzy Tutaj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego, który podkreślał, że Zgromadzenie AER daje nam realne narzędzia do kształtowania polityki regionalnej w Unii Europejskiej. – Zagadnienia, które dziś omawiamy są aktualne i dotyczą wyzwań przed którymi wspólnie stoimy w Europie i Unii Europejskiej po kryzysie. Naszą intencją jest skonfrontowanie różnorodnych regionalnych doświadczeń i wypracowanie modelu spójnej polityki regionalnej na przyszłe lata. Cieszę się, że możemy dziś mówić głosem wszystkich 230 regionów skupionych w Zgromadzeniu Regionów Europy – mówił Jerzy Tutaj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. W obradach wziął również udział Jacek Pilawa, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej.

Gościem specjalnym Zgromadzenia jest Walter Deffaa, Dyrektor Generalny DG Regio ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej. Dyrekcja Generalna, którą zarządza Walter Deffaa to departament Komisji Europejskiej odpowiedzialny za zmniejszenie społeczno-gospodarczych różnic między regionami krajów członkowskich UE. Zadaniem Dyrekcji jest przydzielanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na potrzeby rozwoju regionów Unii.

Marszałek Cezary Przybylski rozmawiał dziś z Walterem Deffaa o kształcie nowego Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. Dyrektor Generalny Dyrektoriatu Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej podkreślał: - Przesłany nam Projekt Regionalnego Programu Operacyjnego jest w tej chwili konsultowany w Komisji Europejskiej. Obejmuje to prace nie tylko mojego Dyrektoriatu, ale także innych komórek Komisji. Po tym, co zobaczyłem na Dolnym Śląsku jestem przekonany, że potraficie dobrze zagospodarować unijne wsparcie, bo to właśnie wy najlepiej wiecie jakie środki i na co są wam potrzebne – mówił Walter Deffaa.

- Samorząd Województwa zarządza w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego środkami w wysokości 1,24 mld euro w latach 2007-2013 oraz 2,25 mld euro na lata 2014-2020. RPO jest dziś najistotniejszym narzędziem wsparcia rozwoju regionalnego i realizacji strategii rozwoju województwa. Środki europejskie zmieniają region. Korzystają z nich m.in. przedsiębiorstwa inwestujące na Dolnym Śląsku. Doskonałym przykładem jest firma, w której dzisiaj gościł Pan Walter Deffaa – mówił w trakcie konferencji kończącej Zgromadzenie AER na Dolnym Śląsku Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Dyrektor Deffaa nie krył uznania dla rozwoju dolnośląskich przedsiębiorstw, jakie miał okazję zwiedzić podczas swojej wizyty na Dolnym Śląsku.  - Jestem pod wrażeniem działalności Wrocławskiego Centrum EIT + i wykorzystania środków europejskich do budowania nowych, innowacyjnych miejsc pracy w firmie Becker Electronics. Cieszę się, że region korzysta z powodzeniem z unijnego wsparcia. Są to mądrze wydane pieniądze – podkreślał Dyrektor Generalny Dyrektoriatu Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej.

Grzegorz Lis – Dyrektor Zarządzający Becker Avionics oprowadził dyrektora Waltera Deffaa po firmie Becker Elektronic Polska (BEP) będącej dostawcą systemów i urządzeń elektroniki lotniczej. Przedsiębiorstwo realizuje zaawansowane technologicznie projekty lotnicze takie jak: radiostacje, nadajniki, odbiorniki, transpondery, panele i sterowniki do zarządzania urządzeniami komunikacyjnymi i nawigacyjnymi, a także systemy do automatycznego testowania.

Firma jest stroną porozumienia kooperacyjnego krajowego klastra technologicznego „Technological Support of Innovative Aeronautical Projects”. Dzięki wsparciu z funduszy europejskich, w latach 2011-2014 firma realizowała i nadal kontynuuje modernizację swojego zaplecza technicznego – laboratorium badawczo-rozwojowego, które dorównuje laboratoriom zagranicznym, a realizowane w nim projekty mają charakter nowatorski oraz innowacyjny.

Podsumowując spotkanie z Walterem Deffaa, marszałek Cezary Przybylski mówił o ogromnych zmianach, jakie dzięki środkom unijnym zaszły na Dolnym Śląsku – Polityka regionalne UE jest nie tylko źródłem wsparcia finansowego, tak potrzebnego nam do nadrobienia zapóźnień cywilizacyjnych spowodowanych w tej części Europy przez komunizm. Polityka spójności pomaga nam również sformułować długofalową strategię rozwoju. Jestem przekonany, że spotkania takie jak to Zgromadzenie będą inspiracją dla rozwoju europejskich regionów w przyszłości. Dziękuję Państwu za owocną dyskusję  – powiedział marszałek Przybylski.

***
AER (Zgromadzenie Regionów Europy) powstało w 1985r. i dziś jest największą niezależną siecią regionów w Europie. Celem Zgromadzenia jest dążenie do rozwoju demokracji, solidarności i współpracy międzyregionalnej w całej Europie. AER zajmuje się tematyką ważną dla wszystkich Europejczyków – tj. zdrowie publiczne, kultura, edukacja, młodzież oraz współpraca zagraniczna. Zgromadzenie Regionów Europy współpracuje z Komitetem Regionów oraz Kongresem Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.