rozmiar czcionki: A | A | A

Puchar Świata w Szklarskiej Porębie

17.02.2012 17:35 17:35

Największe gwiazdy narciarstwa biegowego stanęły dziś na starcie do zawodów Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie. Przez najbliższe dwa dni oczy całego narciarskiego świata zwrócone będą właśnie na Polanę Jakuszycką. Marszałek Rafał Jurkowlaniec, wiecemarszałkowie Radosław Mołoń i Jerzy Łużniak, na miejscu dopingowali zawodników walczących o najlepszy wynik.

fot. Marcin Oliva-Soto

Najbliższe dwa dni będą wyjątkowe ponieważ zawody Pucharu Świata FIS po raz pierwszy odbędą się w Polsce. To największa, obok Mistrzostw Europy w piłce nożnej, impreza sportowa, jaka w 2012 roku rozegra się na Dolnym Śląsku. Na Polanie Jakuszyckiej o zwycięstwo rywalizować będzie prawie 220 zawodniczek i zawodników, w tym oczywiście narciarska światowa czołówka - Justyna Kowalczyk i Marit Bjoergen.
Dziś rozegrane zostaną zawody w sprincie techniką dowolną kobiet i mężczyzn, jutro będą to dystanse 10 km kobiet i 15 km mężczyzn pokonywane stylem „klasycznym”. Z kolei w niedzielę rozegra się „morderczy” World Uphill Trophy. To połączenie podbiegu ze zjazdem. Zawodnicy najpierw biegną 3 km pod górę, by później zjechać nartostradą w dół do mety. Całość rozgrywana będzie na trasach zjazdowych zmodernizowanego ośrodka Ski Arena Szrenica.

Marszałek Jurkowlaniec, który jest jednocześnie przewodniczącym Komitetu Honorowego Pucharu Świata, od początku wspierał starania Szklarskiej Poręby i Jakuszyc o organizację zawodów. Dodatkowo zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczył w ubiegłym roku 600 tys. zł na organizację Pucharu Świata. Przygotowania do startów przebiegały bez zakłóceń, trasy zastały dobrze przygotowane, pogoda dopisała, a śniegu było aż nadmiar.  Na początku lutego w Szklarskiej Porębie odbyła się „odprawa techniczna” przed zbliżającymi się zawodami. Marszałek Jurkowlaniec w towarzystwie, wojewody dolnośląskiego, burmistrza Szklarskiej Poręby i prezesa Polskiego Związku Narciarskiego, podsumowali wtedy przygotowania miasta do organizacji Pucharu Świata.

***
Po raz pierwszy w historii zawody Pucharu Świata FIS w narciarstwie biegowym odbywają się w Polsce i po raz pierwszy na taka skalę w organizację zawodów zaangażował się region i władze samorządowe. Przyciągająca tysiące kibiców rywalizacja przyczyni się do wzrostu potencjału sportowo-turystycznego okolicy Szklarskiej Poręby, Gór Izerskich, ale również całej Kotliny Jeleniogórskiej i Dolnego Śląska. Wsparcie samorządu województwa w realizacji Pucharu Świata w postaci dotacji w wysokości 600 tys. zł przeznaczone zostało na przygotowanie tras biegowych i „stadionu narciarskiego”.

Historia Pucharu Świata w Szklarskiej Porębie rozpoczęła się w marcu 2009 roku, kiedy władze miasta oficjalnie zgłosiły swoją kandydaturę do FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej). W kolejnych miesiącach trwała ocena tras biegowych w Szklarskiej Porębie i Jakuszycach oraz potencjału organizacyjnego Stowarzyszenia Bieg Piastów i miasta do przeprowadzenia zawodów. Ostateczna decyzja, o tym, że Szklarska Poręba zorganizuje Puchar Świata, zapadła na kongresie FIS w Antalyi w czerwcu 2010r.

fot. Marcin Oliva-Soto
fot. Marcin Oliva-Soto
fot. Marcin Oliva-Soto