rozmiar czcionki: A | A | A

Nowy oddział dla chorych na nowotwory skóry

18.04.2019 13:36 13:36

Statystycznie około 300 Dolnoślązaków rocznie diagnozuje u siebie czerniaka – niebezpieczny nowotwór skóry. W skali całego kraju takich zachorowań jest już ponad 4000. Dziś w podległym samorządowi województwa Dolnośląskim Centrum Onkologii otwarto Oddział Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków – specjalistyczną jednostkę, która zajmie się leczeniem tych schorzeń. W spotkaniu uczestniczył marszałek Cezary Przybylski.

Skin Cancer Unit, bo tak z języka ang. będzie nazywał się nowy oddział, będzie się specjalizował w leczeniu pacjentów z mięsakami, czerniakami i rakami skóry. Jako drugi ośrodek w Polsce będzie dysponował aparatem do elektrochemioterapii czyli leczenia nieoperacyjnych przerzutów do skóry u chorych na czerniaka i raka piersi. Rocznie na Oddziale przewidywane jest wykonanie około 500 operacji i 1800 zabiegów ambulatoryjnych. 


- Oddział, który dziś otwieramy to kolejny element budowanego przez nas systemu opieki onkologicznej na Dolnym Śląsku. Szczególnie zależy nam na pomocy pacjentom onkologicznym, ponieważ niepokoją nas prognozy o wzroście zachorowań Dolnoślązaków na choroby nowotworowe. W ostatnich latach sporo już zrobiliśmy w tym kierunku. Otworzyliśmy nowe filie DCO w Legnicy i Jeleniej Górze oraz Breast Unit, pierwsze w regionie Centrum Chorób Piersi. Jesteśmy też w trakcie wyboru wykonawcy, który wybuduje Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu – mówi marszałek Cezary Przybylski.


Nowy oddział dysponuje też nowoczesnym gabinetem dermatoskopowym, w którym wydzielono część diagnostyczną ze specjalistyczną aparaturą do badania nowotworów skóry. Jest to m.in. mikroskop konfokalny, dermatoskop cyfrowy i USG. Sprzęt został zakupiony ze środków unijnych i ministerialnych. W sumie koszt nowego „unitu” to 1 milion 275 tys. zł.


- W najbliższym czasie planujemy objąć opieką wszystkich pacjentów naszego województwa z rozpoznaniem czerniaka i mięsaka – zapowiada. -  Chcemy zapewnić chorym najbardziej aktualne i zalecane metody leczenia, które są obecnie dostępne w Polsce – wyjaśnia dr n. med. Marcin Ziętek, chirurg onkolog i szef Oddziału Nowotworów Tkanek Miękkich, Skóry i Czerniaków w DCO.


Na nowym oddziale są 24 łóżka, a personel medyczny to 4 specjalistów chirurgii onkologicznej, 1 chirurgii ogólnej, 21 pielęgniarek, koordynatorka procesu leczenia onkologicznego, 2 sekretarki medyczne i 9 salowych. W skład zespołu wchodzi również 3 onkologów klinicznych (chemioterapia), 2 radioterapeutów, 2 patomorfologów, radiolog i rehabilitant.


W Skin Cancer Unit prowadzone będą badania naukowe, kliniczne i zajęcia dydaktyczne dla studentów UM. Oddział będzie ściśle współpracować z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, kierowaną przez prof. Piotra Rutkowskiego.